| FațăZâmbitoare a întrebat:

Buna TPU
Ma voi muta in alt oras, la 250 km de orașul natal si actual. Vestea a venit ca o bomba pentru mine, dar ceea ce m-a speriat este ca peste doua saptamâni voi incepe liceul in noul oras, iar eu nu voi stii pe nimeni, si nimeni pe mine. Sunt clasa a 10- a, aici aveam prieteni, casa, aveam tot, dar din motive de familie trebuie sa părăsesc orașul. Va rog ajutati-ma cu un sfat, cum trebuie sa ma comport in noile colective, cum sa-mi fac macar un prieten sau prietena acolo. Stim cu toții ce greu este sa te integrezi intr-un grup acum. sad Fundiță.

Răspuns Câştigător
| Lyndsey a răspuns:

Off... Sigur iti este foarte greu, dar si celor din jurul tau. Un prieten de-al meu spune ca s-ar putea muta si imi plage inima dupa el. Gandeste-te si la cei pe care ii lasi in urma: nu uita de ei, odata ce iti faci noi prieteni, vorbeste cu ei si fi-le alaturi intr-un mod indirect. Despre liceu as putea sa-ti spun ca trebuie sa te integrezi incet in grupuri si sa iti faci noi prieteni, daca esti o fire sociabili si iti place sa iti petreci timpul cu oameni. Nu imi dau seama daca esti fata sau baiat. Insa, in situatia asta nu conteaza, desi trebuie sa ai grija la baieti ( daca esti fata ). Fii cuminte si stai in bancuta ta la liceu, asteapta sa vezi ce note vei lua, straduieste-te sa fii in frunte, caci doar asa vei fi o persoana "renumita", obsesia adolescentilor. Ai grija si de parintii tai, nu uita ca si lor le este foarte greu, daca ai spus ca au lasat totul pentru a se muta. Inseamna ca exista probleme mari, nu le incarca psihicul si cu problemele tale, nu-i dezamagi, spune-le ca totul va fi bine si ca te-ai acomodat cu scoala. Asa isi vor pune celelalte ganduri in ordine si chiar va fi bine. Fa rugaciuni seara si multumeste-i Lui Dumnezeu, roaga-L sa fie cu voi. Gandeste-te ca pana la urma e un plan de-al Lui si poate asa e cel mai bine. Ai incredere macar in El. Eu una iti urez succes si sa ai grija de tine: nu te imprieteni cu orisicine! Bye-bye!

| FațăZâmbitoare explică (pentru Lyndsey):

Sunt fata laughing puppy dog eyes mersi pentru sfaturi

| Lyndsey a răspuns (pentru FațăZâmbitoare):

Daca mai ai nevoie de ceva, spune-mi! happy

3 răspunsuri:
| iiSceneXX a răspuns:

Buna.
Imi pare rau. Stiu ca e greu
Incearca sa fii foate deschis, sa nu pui la suflet tot ce se spune. Nu parea prea sensibil, da nici irascibil si nesimtit. Incearca sa vorbesti cu lumea usor, baga-te in seama incet cu toti, vezi fiecaruia ce ii place, si orienteaza-te catre ce iti place si tie. Incearca sa fii prieten cu toti. Va fi greu poate la inceput, dar nu trebuie sa te temi. Cu timpul te vei acomoda si va fi bine! Bafta