| DidudicaDi a întrebat:

Mam gandit sa fac un concurs aici si am cateva exerciti(nu sunt teme jur), si cel care raspunde primul si corect si primul primeste funda sa dam si cateva probleme. UITATi: 44+4= 7+9= 5677-786= 250+985= 987-541= 120+85411= 965-22= 899+788= 542:9= 451X4= 745-(542+888):3=
Si acum problemele : La o florarie se afla 657 de flori. Dintre care 457 sunt lalele.Crizanteme sunt 100, iar restul sunt Trandafiri. Ziua urmatoare sau mai adus: 34 garoafe, 98 trandafiri, lalele 87 iar crizanteme cu 4 mai multe de cat crizantemele din a doua zii. Cate flori s-au adus in cele doua zile la accea florarie? Rezolvati si dupa acea apucativa de a doua : Maria, Bogdan, Diana, Alina, Simona, Amelia, Andreea, Daria, Robert si Rares au totii cate 200 de lei. Ei au strans impreuna toti bani pentru ai lua Anei un cadou de ziua ei. Cadoul costa rasturnatul numarului 066, ei mai doresc ca din bani ramasi sa cumere si mamei Abeu un cadou de ziua ei pentru ca se aproprie 8 martie, dar ei nu stiu daca le mai raman bani. Ei vor sai cumpere mamei Anei un lantisor in valoare de 985 de lei. Le mai raman bani? Le mai trebuiesc? Faceti prin rezolvari sa vedem cu ati socotit! Si ultima dar nu cea din urma problema. Este cea de baraj:Ana are 30 de colegi care vin s-o ajute la culesul merelor. Ei muncesc in perechi.Fiecare pereche primeste cate un cos in care incap cate 7k de mere si pe care il umplu de trei ori.Cate kilograme de mere au cules colegi? Rezolvatio si pe asta si dupa acea o sa calculez si eu si cine a facut corct primeste fundita ( si inca o data nu este tema)

1 răspuns:
| DidudicaDi explică:

Nu toate sunt obligatori puteti rezolva doar 2 3 sau toate dar voi alegeti care