| crooxel a întrebat:

probabil ca multi dintre voi, cand va plimbati va uitati la oameni si va faceti o parere despre ei.deci...voi cand vedeti un om pe strada si spuneti ca e emo, rocker/rockerita sau chiar gotic... dupa ce va dati seama de asta(dupa ce ii catalogati asa, va rog argumentati)?

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Dupa modul in care se imbraca.

Apache
| Apache a răspuns:

.dupa haine dupa atitudine... daca poarta haine de piele neagra in exces ...etc!
dar aparentele inseala ...de ex : am o rockerita in clasa. care chiar daca e tampita si ma exaspereaza cu heavy metalul ei de rahat...e de treaba!
bine rockerii ca rockerii.dar emo sunt niste copii distrusi de soarta!

| mistakeofyourlife a răspuns:

Sunt anumite detalii, cum ar fi felul de a se imbraca, care te ajuta sa iti dai seama stilul unei anumite persoane. Imbracamintea este doar un exemplu. Felul de a merge, de a vorbi sau chiar modul sau de viata pe care ti-l inspira iti confera o imagine de suprafata (desi se spune ca aparentele insala intotdeauna). E mai mult un instinct. Daca eu te vad acum pentru prima oara imi dau seama oarecum (desi exista o probabilitate ca intuitia mea sa fie gresita) cam ce stil abordezi si implicit si ce muzica asculti. Rockeri au un stil mai iesit in evidenta (dar nu este obligatoriu), care recurge la culori aprinse. Ei se simt de obicei liberi sa isi exprime personalitatea prin haine si machiaj. Melodiile pe care le ascult sunt mai dure ca sa zic asa decat altele, de aceea nu vei vedea niciodata in garderoba lor un tricou cu fluturasi. happy

| Nothing05 a răspuns:

Ceau:*

De obicei cand ma plimb si trece o astfel de persoana pe langa mine, gen : rocker, punker, emo, imi atrage atentia felul cum este imbracat, cum merge, cu ce fel de oameni se plimba, daca cumva se ia de copii sau de oameni mai invarsta ( sti si tu ca unii adolescenti au obiceiul prost sa se lege de copii si persoane invarsta fara motiv chatterbox ).
In general nu ma intereseaza astfel de persoane. Nu am nimic cu ele sau ceva de genu'. Este treaba fiecaruia cum ne organizam viata, cum o traim si cum ne comportam. Sti vorba aia " Fiecare doarme dupa cum isi asterne ". Consider ca unele persoane, poate, se regasesc in stilul emo/rocker/punker etc.
Si inca un lucru: daca te imbraci mai mult in negru, daca asculti alt gen de muzica decat cel care este la "moda", daca esti o persoana care nu se exteriorizeaza asa de mult si tii totul in tine, nu inseamna ca esti emo sau rocker sau punker. Multi fac, adesea, aceasta confuzie.

Sper ca nu te-am plictisit si ca te-am ajutat:*

Te pup:*

| Kimy_8371 a răspuns:

Pai eu ma uit sa vad in primul rand cu ce fel de haine este imbracat, ma uit la fata, la freza. De sus in jos, si pot sa-mi fac o parere de exemplu daca vad un baiat imbracat de sus pana jos in negru imi imaginez ca este rocker sau emo ( aici depinde si de freza).
Dar oricum nu trebuie sa judem oamenii pana nu ii cunoastem cu adevarat. Dar eu cam asa procedez, ma uit chiar si la cel mai mic detaliu( accesorii, oja, machiaj)

| ExTaZy a răspuns:

Pentru ca sunt imbracati extravagant, si au diferite freze, coafuriwinking

| shnako a răspuns:

Plete, imbracaminte neagra din piele, sau cu inscriptii gen Metallica. Se vede si dupa cum umbla si mai ales daca mai vorbesc cu cineva.

| fafnir a răspuns:

Nu imi pasa de oamenii pe care nu ii cunosc... Daca nu interactionez cu ei, chiar nu ii observ worried

| euu_4138 a răspuns:

Dupa atitudine,dupa haine, dupa par, dupa comportament, dar sa stii ca eu nu am o impresie rea despre un rocker.pentru ca sunt si ei oameni:X

| tory_5977 a răspuns:

Pai dupa imbracaminte, dupa freza, dupa felul lor de a fi...