| mariutsa1234567890a a întrebat:

problema mea sună în felul următor.
Ai mei au divorțat iar eu am rămas cu mama și m-am transferat la școală în satul bunicii de pe mamă.
Acolo am fost luată de bună pentru că îmi place să mă implic în toate activitățile școlare/extrașcolare.Anul acesta sunt clasa Ix-a și cea mai mare preocupare a mea sunt examenele.
De la început aveam o relație bună cu toți profesorii.La finele anului trecut, am fost aleasă să merg la olimpiadă la franceză, adică olimpiadele au avut loc anul acesta în februarie.
Cu profa de franceză mă împăcam foarte bine, până într-o zi când a prins ură pe mine de la nimic, ea e genul de om care dacă urăște pe cineva, nu-i trece niciodată și te înjosește atât cât poate.Pentru olimpiadă m-am pregătit de una singură p/u că profa nu vb cu mine deloc.La omilipiadă am ocupat locul VI, și a doua zi am și luat 5 mi s-a spus că eu nu cunosc franceza și din astea.Am fost înjosită ..scoasă în fața clasei și replici la fiecare mimică pe care o făceam, că sânt bolnavă cu capul, că uite ce fac cu gura, că așa și așa. că de ce zâmbesc și din astea.
Am vorbit cu derectoarea și mi-a zis că se va rezolva, nu s-a mai rezolvat nimic, am hotărât să-mi iau doc din școală și mi s-a interzis, dându-se în aceeași zi un ordin că nu avem voie să luam doc și blablabla.
ok, deci am rezistat, dar niciodată la ore nu sunt întrebată, sunt mereu criticată pentru fiecare cuvânt, merg pe sala și sunt comentată de profa de franceză.
Acum am 2 de 2 și un 1, și sunt sigură că mai mult de 5 nu o să am semstru și anuală.Dar mi-e frică mai mult că ea o să fie observator la examenul de matematică. și eu stau cam prost cu matematica fiindcă înclinațiile mele sunt către limbi.
Și sunt și președintele consiliului școlar, și din cauza aceasta vrea să mă facă una cu pământul, dacă vede pe cineva că vorbește cu mine la ore numaidecât primește o notă mai rea elevul/eleva respectivă.
Ce să fac? că simt că nu mai rezist, e un coșmar pur și simplu. ceea ce am povestit aici, nu e nici pe departe adevărata poveste cu care mă confrunt zi de zi sad

Răspuns Câştigător
| Gunno a răspuns:

Eh, tocmai la inca o intrebare de a ta am raspuns mai devreme.dar sincer imi face placere si crede-ma poate nu- crezi dar stiu prin ce treci.nu te cunosc intr-adevar, dar am trecut si eu prin multe si nu faze cu scoala etc...
esti o fata sufletista si imi pot da seama din simplul fapt ca genul asta de oameni au tone de prieteni dar sunt singuratici ..au 2-3 prieteni care cred iei ca sunt f buni pana isi dau seama ca de fapt sunt falsi si dupa se izoleaza fiind singur/singura. dar are o gramada de prieteni

sincer nu ai sa scapi de genul asta de profesor prin cls 7 am patit ceva asemanator si pana nu am mers la liceu nu am scapat si acolo a vrut sa se implice cunoscand alti profesori ..bagandule tot felul. eram premiant
si cumva povestea ta e ca si a mea
stiu ca ai facut cont pe TPU pentru a -ti spune problemele si a deschide cutiuta care se afla in sufletul tau inchisa

director, mama, tata, nspectorat nu o sa te ajute pierzi timpul mergand pe nu stiu unde adica maicata pentru ca tu nu poti face nimic

eu zic sa nu mai pui asa mult la suflet scumpo si sa fi rabdatoare sa o ignori

asta ar fi planul fals pe care ar trebui sa-l faci
pe de o parte sa mergi la directoare sa bati cu pumnul in masa si sa-i zici situatia din catalog si toate probleme. fara inspectorat ca o sa mergi ca o sa faci. va rog sa luati in vedere am mai fost si nu sunteti serioasa

trebuie sa zici ce gandesti.
cand eram mic mergeam la munca in padure si eram murdar si nu mergeam pe drums a nu ma vada lumea ci pe o alee si ajungeam in spatele casei mele [stau la casa, la munte mai exact]. acum m-am schimbat mult poate din cauza problemelor si anturajelor care le-am avut iti dadeam doar un mic exemplu

| mariutsa1234567890a explică (pentru Gunno):

Problema e că bunica mea a decedat și eu stau cu o mătușă, ea își are copiii ei, și din această cauză nici nu se implică fiindcă riscă să le creeze probleme și lor, și îs mici și nici eu nu vreau lucrul acesta.
Cel mai mult doare faptul că te deschizi rareori, dar încerci să te deschizi în fața unor oameni care crezi că te vor înțelege și la urmă ei te apasă anume acolo.
sincer acum simt că pierd totul de sun control, pentru că am foarte multe probleme, e o vârstă la care anumite lucruri sunt greu te menținut sub control.
Dacă ar fi doar profa de franceză dar și acasă și lipa mamei și colegii și tot așa.Simt că cei care îmi erau prieteni se îndepărtează de mine, din cauză că nu vr să aibă probleme.
Dar cel mai nfricoșător e faptul că nu ai voie să te aperi, și să ții piept câtuși de puțin. În viziunea lor noi nu suntem decâtniște enciclopedii, niște oameni care nu au dreptul la nimic înafară de învățătură.
Noi mergem la școală și la ora de franceză uiți totul de frică tremurăm toți fete inclusiv băieți.
și niciodată nu o să se poată face nimic, pentru că nna legăturile astea care le au. : x
sincer au fost momente în care îmi venea ă iau un pumn de pastile și să cedez. dar. : xx

4 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Gunno a răspuns:

Uite un motiv de zambet.te exprimi frumos la varsta ta. si eu am doar 16 ani big grin

Eu cant muzica rap si crede-ma ca am trecut prin multe si n-a fost nimeni care sa ma ajute
Nu mi-au murit parinti dar am trait ca si cum iei ar fi fost morti ..am avut cancer pulmonar la 4 ani pana la 11 ani cu ajutoul lui dumnezeu sunt unde sunt. practic rugby si iubesc sportul

am fost cercetat pentru trafic de canabis pentru ca provenind dintr-o familie dezechilibrata am intrat in anturajele de golani

nu ai un id de mass. mi-e imi place sa ajut oameni si sa mai vad ce intrebari raspunsuri dau romani ma inspir din tot
nu lua nici o pastila traiesteti viata pre cum calaresti o camila
am un vers preferat de fapt mai multe unele le-am creat eu

Viata-i doar un drum spre moarte
e viata o tar^a? cheamo la tine. leag-o de pat..servesteio bine.
daca nu apreciezi munca mea si nu-ti convine 2 pasi in spate si iti urez de bine.
nu te-am ajutat cu raspunsul asta prea mult, dar am s-o fac pe privat daca esti de acord
totusi ma bucur ca te-am facut sa te descarci sufleteste
e bine sa si plangi uneori

| maarriuus a răspuns:

Salut. Si eu sunt presedinte la consiliul scolar. Ceea ce trebuie tu sa faci este sa te adresezi unui cadru didactic cu autoritate in fata acelui profesor. Daca ii explici situatia sigur o sa ia masuri. Dar daca nu se poate nici asa faci o plangere la inspectorat. Cheama un parinte sau un tutore la scoala sa vorbeasca cu directoarea sau cu profa de franceza. Gandeste-te la toate posibilatile. Trebuie sa se rezolve cumva. Cel mai bine vorbeste cu un cadru didactic din afara scolii care cunoastea directoarea din scoala ta si explica-i situatia. Trebuie sa se rezolve. Mult succesc!