| Assassina a întrebat:

TPU! Revin cu o intrebare : ce faceti cand sunteti foarte furiosi pe cineva si va vine sa il omorati? Eu, personal sunt o persoana destul de pacifista, si ma enervez extrem de greu, dar exista aceasta persoana care imi provoaca greata si pe care sunt nevoita sa o suport.

Ok, de aici lucrurile se complica putin. Va asteapta o intreaga poveste in cele ce vor urma. As vrea sa imi cer scuze de acum pentru aceasta intrebare idioata! Si pentru greselile gramaticale.

Bun, deci sunt in clasa a 7a. Stiu stiu, sunt inca un copil necopt la minte. Nu mi-o repeta si tu, pentru ca am auzit-o de prea multe ori. Revenind, a venit o colega noua, care se intampka sa fie si fiica unei profesoare in scoala. Problema este ca ESTE SUPER ENERVANTA. Adica eu sunt genul de om care se intelege cu tpata lumea, si vede raze de soare chiar si in cele mai intunecate grote. Dar nu e nimic bun la ea : vorbeste tare, enervant la propriu, rade din orice si ma deranjeaz ain ore ( stau cu ea in banca). Nu spun ca sunt un elev model, slava Cerului, dar imi place sa invat. Gandul ca intr-un viitor apropiat voi fi un ok cult ma umple de speranta si ambitie. Dar colega se pare ca e un obstacol, caci ma deranjeaza tot timpul. Imi arata porcarii care chiar nu ma intereseaza ( si ii spun asta, dar ei nu ii pasa) - de exemplu personajele ei preferate din nu mai stiu eu ce desena de la Disney Channel /am cam trecut de varsta aia, zic eu/. Si mna, am strans pana acum din dinti, sperand ca se va potoli o data si odata. Simcer, imi venea sa plang de ciuda cand nu reuseam sa ma concentrez cu ea, care imi lua temele si le copia ( iar eu chiar ma chinuiam la teme), si ca sa completeze si latura ei nesimtita cu cea super-hiper-ultra-mega-idioata, mai citea si temele luand note pe ele :'(. Sau imi smulgea caietul cand nu intelegea ceva, sau tot felul de chestii care ma iritau atta pe mine, cat si pe toti colegii, foarte mult.
Ma rog, dar am zis ca ar fi mai cuminte sa tac. Pana cand intr-o zi am dat test la biologie, dar eu lipsisem de la lectii, si nu intelesesem nimic(urma sa imi intreb profesoara), iar la test am luat 4( dar am discitat ci profesoara sa il mai dau o data, pentru ca am adus si scutire). Si a inceput s arada de nota mea, spunand in stanga si in dreapta cat am luat. I-am zis sa se opreasca, si aparent a acceptat. Bun, fapta a fost uitata ( dupa ce aproape imi venea sa plang de ciuda, pentru ca eu nu pot intelege un astfel de comportament ), pana a doua zi cand colegii au venit la mine sa imi spuna ca stiu de nota mea. Normal ca au inceput sa rada, iar cand i-am intrebat cine le-a zis, toti au acuzat-o pe mirobolanta mea colega de banca care a urlat imediat un "taaci " cu un aer rasfatat de milioane. BUN, aia chiar a fost tot ce am mai putut suporta! Am inceput sa o injur in gand, in timp ce am incepit iar sa plang din cauza ei. Aproape am facut criza, m-am mutat din banca si am inceput sa o atac cu vorbe. Nu sunt mandra de asta, dar sa spunem ca scopul scuza mijloacele. In fine, acum chiar nu stiu ce sa mai fac. Colegii vor rade in continuare de mine, ea va fi in continuare la fel de nesimtita si un spin in coastele noastre. Imi puteti da sfaturi cum sa o suport, pentru ca nu mai am idei? Momentan incerc sa imi schumb atitudinea negativa, dar nu reusesc.

Multumesc anticipat! Voi da funda celui mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| NAT0 a răspuns:

laughing Mişto, parcă e un articol de pe net, în fine.laughing
Eu cu fiecare persoană cu care am avut o altercaţie am oprit-o într-un mediu privat să discut cu respectiva persoane să-şi vadă de treabă, fără s-o ameninţ sau altceva, a mers cu vorba bună. De preferabil să vorbeşti cu ea atunci când se grăbeşte să plece acasă că atunci o să fie mai atentă, aşa ar fi normal. Îi spui doar să înceteze cu atitudinea asta că te deranjează şi ori aştepţi răspunsul ei ori îi spui asta şi pleci. E cam aiurea să vă luaţi de păr. Ea având şi pile.laughing şi + că nu e frumos, îţi strici imaginea.
Cam atât sau dacă ştii că poţi totuşi s-o termini psihic. S-ar putea să te evite.laughing Dar dacă nu ştii cum sau ştii că nu poţi, vorbeşti cu ea cum ţi-am spus mai sus.happy

| Axys a răspuns (pentru NAT0):

Asta am vrut sa zic si eu happy

| Axys a răspuns (pentru NAT0):

Consider ca ar trebui sa inveti sa ignori persoanele pe care nu le suporti.
Te inteleg sa stii.
Dar ar trebui sa ignori ceea ce nu e de aceeasi unda cu tine.

| Assassina explică (pentru NAT0):

Nu e capabila sa intelega, am incercat asat deja. I-am zis sa taca, sa ma lase in pace, dar aceasta doar s-a prefacut resembata cateva secunde ca dupa sa o ia de la capat.

| Assassina explică (pentru Axys):

Incerc. Multumesc de sfat!