| darling a întrebat:

Stiu ca suna putin ciudat dar am o intrebare mai... speciala sa zic asalaughing...eu ma gandesc asa : daca DUmnezeu a creat tot universul planetele etc adica tot tot el a fost creat el a existat deja si daca da unde?
Adica eu cred in Dumnezeu nu vreau sa creada cineva ca nu dar nu stiu imi pun intrebarea asta si nu am raspuns

Va rog sa raspndeti vreau sa aflu pareri!

6 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

Nimeni nu stie totul despre Dumnezeu, dar exista destule dovezi sa credem in existenta Lui

| Sapphire a răspuns:

Dumnezeu este dintotdeauna si vesnic. Nu a fost creat. El este superior tuturor, atotputernic, capabil sa faca orice. happy

| Extasy a răspuns:

Si eu mi-am pus de multe ori intrebare asta, dar deja ma depaseste.adica nu avem noi, oameni simplii cum sa dezlegam acest mister happy

| bogdan1004 a răspuns:

Draga mea nu te supara dar voi la capitolul religie puneti intrebari ridicole hai sa iti spun: Existența sau inexistența lui Dumnezeu, în special al Dumnezeului creștin și iudaic, este un subiect imens al literaturii filosofice. După ce în antichitate și în evul mediu numeroși filosofi și teologi au urmărit cu preponderență demonstrarea existenței lui, în zilele noastre accentul se pune pe demonstrarea inexistenței.

Platon și Aristotel demonstrau existența unei cauze primare de la care provin toate celelalte cauze (argumentul cosmologic);
Sf. Anselm de Canterbury propune argumentul ontologic în favoarea existenței, reluat mai apoi de Descartes și criticat de Kant (existența nu e un predicat) [39];
Filosoful englez William Paley propune analogia ceasornicarului, care în esență constă în a arăta că, așa cum un ceasornic, un mecanism suficient de complex, are un creator, așa și omul, un mecanism cu mult mai complex, trebuie să aibă un Creator;
Spinoza demonstra existența lui Dumnezeu pe bază de definiții și axiome [40]; -Spinoza nu era teist ci panteist [41]: pentru el Dumnezeu este Natura[42];
Promotorii religiei arată rolul jucat de aceasta în crearea unui sistem convergent, dacă nu unitar, de valori comportamentale (sau morale), care au influențat apoi creșterea economică [43];
Lipsa dovezilor pentru existența zeilor/supranaturalului e principalul argument al ateilor. Bertrand Russell, celebrul filosof, matematician și logician ateu, a fost întrebat ce ar spune dacă ar ajunge în fața lui Dumnezeu după moarte, iar acesta i-ar cere motivele pentru care nu a crezut în El. Replica lui Russell a fost sarcastică dar sinceră: „N-au fost suficiente dovezi, Doamne, n-au fost suficiente dovezi.";
Evoluționismul contrazice direct cartea Genezei [44]. În primul capitol al Genezei, se arată că Dumnezeu a făcut:
1.„pomi roditori, care să facă rod după soiul lor" (Geneza 1:11),
2.„iarbă cu sămânță după soiul ei" (Geneza 1:12),
3.„peștii cei mari și toate viețuitoarele care se mișcă și de care mișună apele, după soiurile lor;... orice pasăre înaripată după soiul ei" (Geneza 1:21),
4.„viețuitoare după soiul lor, vite, târâtoare și fiare pământești, după soiul lor" (Geneza 1:24),
5.„fiarele pământului după soiul lor, vitele după soiul lor și toate târâtoarele pământului după soiul lor" (Geneza 1:25).
Formularea „a făcut... după soiul lor" implică o creare simultană a tuturor acestor forme de viață, ceea ce contrazice dovezile materiale privind evoluția acestora.Problema răului (teodiceea) [45] pune la îndoială existența unui zeu care este deopotrivă omnipotent, atotcunoscător și atotiubitor, aducând argumentul că un asemenea zeu nu ar trebui să permită existența răului și a durerii [46]. Această abordare are o variantă foarte răspândită în țările în care creștinismul este subvenționat de stat, prin sublinierea faptului că clerul comite numeroase încălcări ale normelor religioase pe care le propovăduiește (anticlericalism) [47];

Procentajul populației din țările europene care la recensământul din 2005 au răspuns că „au credință că există Dumnezeu". Filosoful german Karl Marx opinează că religia ar fi „opiu pentru mase", în sensul că acestea din urmă ar fi îndoctrinate (sau sedate, ca și sedarea cu opiu), de religie și promotorii acesteia, împotriva declanșării revoluției proletare și a făuririi unei societăți mai bune.
Pastorul protestant olandez Klaas Hendrikse, care este ateu, a argumentat într-o carte controversată că inexistența lui Dumnezeu nu ne poate împiedica să credem în Dumnezeu.[48] După el, existente sunt obiectele materiale, iar Dumnezeu nu este un obiect material, ci un proces, o trăire care are loc prin și între credincioși. Dumnezeu este fie sintagma prin care se face referire la divinitatea supremă a celor trei religii monoteiste abrahamice: iudaism, creștinism, islam, fie un termen sinonim cu acela de „divinitate, zeitate, zeu/zeiță". În general se poate determina la care dintre cele două sensuri se face referire într-un text prin faptul că în prima sa accepțiune termenul este scris cu majusculă, iar în cealaltă cu literă mică.

În primul sens, termenul „Dumnezeu" corespunde tetragramei ebraice YHWH, ce este un acronim; transliterarea acestei tetragrame mai cunoaște și formele YHVH, JHVH sau JHWH. În lipsa altor precizări, în vorbirea curentă „Dumnezeu" desemnează Dumnezeul evreilor, al creștinilor și al musulmanilor.
Fiindcă plata păcatului este moartea: dar darul fără plată al lui Dumnezeu este viaţa veşnica în Iisus Hristos, Domnul nostru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu nu a fost creat, El a existat din totdeauna, exista si va exista
El a creat tot ce se vede in jur chiar si omul si nici cel mai destept om din lume nu va putea sti cum se explica de cand exista Dumnezeu.
Numai Dumnezeu stie asta

| JesusIsOurSavior a răspuns:

Dumnezeu este din veci aici. El nu are creator. El este Creatorul. Slava Lui Dumnezeu, si Lui Iisus, Salvatorul nostru! Amin!