| PaaTrIssIa a întrebat:

stiu ca vi se pare absurd, dar nu inteleg cum sa invat logic.
Pana acum am invatat mecanic, cred ca ar trebui sa invat logic.
Dar problema este, cum sa invat logic?
Va rog sa imi explicati, dar nu vreau raspunsuri, gen -de unde sa stim noi, du-te si intreaba-ti profesorii.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu cred ca poti sa inveti ceva logic atata timp cat nu te intereseaza subiectul. Cand te intereseaza ceva pur si simplu creierul stocheaza, intelege ca te intereseaza, dar cand e vorba de informatii pe care te fortezi sa le inveti ele sunt stocate in memoria de scurta durata si dupa un anumit timp ele dispar daca nu le mai citesti inca o data.

5 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Adică să și înțelegi ce înveți iar pentru asta îți trebuie un pic de inteligență.

| CuriousStuff a răspuns:

Intelege ce inveti. Exemplu usor: Nu invata ca 2+2=4, invata ca daca pui 2 bete undeva si mai pui 2 sunt 4 bete. La multe materii nu poti sa inveti logic... Sunt doar informatii care trebuie retinute (la istorie sunt ani de invatat, la geografie denumiri, lungimi si inaltime). Asta e sistemul, ne conformam... Daca imi dai un exemplu de lectie as putea sa-ti zic cum sa o inveti logic, dar acum nu prea am exemple. Doar din facultate, si nu cred ca te intereseaza.

| Innsbruck a răspuns:

Prima data trebuie sa intelegi ce vrea acel raspuns prefabricat (pe care esti nevoita sa-l tocesti) sa zica.

| Crainstorm20 a răspuns:

Buna Trissla! Oricine poate sa invete logic doar ca sistemul nostru de invatamant nu apeleaza la gandirea libera/logica si din aceasta cauza rezulta un efect acela ca noi suntem capabili sa invatam mecanic,de aici si rezultatele slabe la BAC, evaluare nationala, examene etc... Eu mai invat logic si daca o materie imi place pot sa retin si sa explic lectia. Atat, fara mare filozofie, doar e nevoie de o reforma in invatamant care sa puna accentul pe calitate fara cantitate, intelegere fara prea multa memorare, interes din partea noastra si a profesorilor. Dupa cum observi asa fac tarile din strainatate, pe cand la noi este total opusul. Cam atat.