| anonim_4396 a întrebat:

Sunt cu un baiat de ceva timp si imi place foarte mult de el. Azi am avut primul sarut si ma bucur ca a fost cu el... A fost magic dar parintii inca nu stiu. Imi este frica sa nu afle pentru ca ei sunt cam obsedati ca eu sa nu am prieten pana la 18 ani si imi este teama ca daca vor afla ma vor obliga sa inchei relatia cu el si eu nu vreau asta pentru ca il iubesc... Totusi nu imi place sa imi mint parintii dar daca le-as spune si ar trebui sa inchei relatia m-ar durea. Ce trebuie sa fac? Cum sa procedez? Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| SweetAl3x a răspuns:

Nu trebuie sa le spui nimic momentan si nici sa le dai de banuit, daca ai incredere totala in baiatul asta si nu e vreun golanas. Pana la urma e ceva nevinovat si stiu de la altii cum multi parinti iti pot distruge relatii de prietenie, dragoste, etc. Ai prea mult bun simt, dar trebuie sa te gandesti si la tine, la ceea ce iti place. Si asa sunt si ei fericiti pentru ca te cred singura - Si tu la randul tau pentru ca esti cu baiatul care iti place laughing

4 răspunsuri:
| Dina a răspuns:

Pentru inceput poti sa vorbesti cu parintele care simti ca te va intelege cel mai bine. Evident,cind vei simti ca va fi momentul. Poti de la inceput sa spui doar ca a inceput sa-ti placa de acel baiat.(nu e neaparat sa spui totul deodata,trebuie sa urmaresti intii reactia de la inceput).In momentul in care vei spune, vei simti daca trebuie sa continui sau nu, pentru ca vei simti ce parere are mama sau tata.

Daca totusi lucrurile nu merg bine, poti sa le spui ca ei erau exact ca tine, si ca nu crezi ca dupa 18 ani le-au aparut sentimentele, pentru ca este ceva...anormal.

Trebuie sa ai in tine acea smecherie de a-i convinge ca o sa fii in siguranta, nu de a-i orienta spre faptul de a crede contrariul.

Sa-mi spui ce se va primi, sa inteleg ce sa-ti recomand.

| Directioner4ever13 a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa le spui, doar ca trebuie sa astepti mumentul potrivit. Oricum daca le vei explica ei sigur te vor intelege. La fel mi s-a intamplat si mie cand am avut primul prieten si aveam 13 ani. Nu am vrut sa le spun deoarece nu stiam cum vor reactiona dar intr-un final au aflat dupa ceva timp si acum nu mai pot scapa de ei daca pot sa spun asa ca ma tot intreaba chestii din astea... oricum ideea era ca nu s-au suparat si ca ar trebui sa le spui pentru ca nimeni nu te poate intelege mai bune decat parintii tai. Sper ca te-am ajutat :*