| Paool a întrebat:

Sunt dezamagita de mine, sunt constienta, insa nu reusesc sa imi revin. Ma tot uit in oglinda si ma consider cea mai urata persoana. Stiu ca nu ar trebui sa gandesc asa, insa nu reusesc sa fiu pozitiva, sa nu imi pese prea mult. Din spusele prietenelor, ele zic ca sunt o persoana normala, nici urata, nici aspectul frumos. Sunt mediocra, dar eu tot nu reusesc sa ma vad asa, arat normal pentru 14 ani.

Cum sa fac sa fiu si eu mai frumoasa, macar sa ma consider eu? Stiu ca trebuie sa lucrez la perceptia mea, dar cum sa o fac? Nu am decat prietene, nu pot discuta cu altcineva, insa nici pe ele nu le pot impovara prea mult. Probabil se vor indeparta de mine, cine ar vrea o nemultumita? Nimeni, stiu.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Dar ești încă copil, ai față de copil, logic că atunci când vezi toate machiatele și operatele de pe Instagram cu vârste când deja arată a femei ți se pare că e ceva în neregulă cu tine

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Trebuie sa gasesti acel lucru care te face pe tine sa te simti mai bine.
Si scapa de complexe, doar asa vei reusi sa fii fericita in continuare. Daca incetam sa facem diferite activitati de frica aceasta, de faptul ca nu am fi acceptati, de faptul ca cineva ar spune ceva de noi... nu am ajunge nicaieri.

Ai spus ca vrei sa te simti frumoasa. Dar de ce? Ce schimba faptul ca esti sau nu frumoasa? Aboslut nimic. Nu o sa continui sa faci ce voiai sa faci? Nu o sa mai mananci diseara la masa? Nu o sa mai ploua? Nu o sa se mai omoara aia prin America? Nu. Este absolut irelevant. Oamenilor nu le pasa de nimic, cand o sa gresesti ceva, o sa te taxeze, chiar daca esti frumoasa sau nu.
Iar daca nu o sa faca asta, inseamna ca acele persoane chiar conteaza pentru tine, sau nu le pasa, chiar daca esti frumoasa sau nu. Deci care este rostul in toate astea?

Esti frumoasa, iti spun eu sigur, dar lumea este mai mult de atat. De ce sa te strezezi pentru un lucru atat de neimportant? Trebuie sa fii puternica in primul rand. Atunci cand o sa ai ceva de lucru, atunci cand o sa faci ceva cu adevarat important, de care depinde cineva, atunci cand o sa ai o responsabilitate si o duci la capat, te simti asa de bine si asa de increzatoare, incat nimic nu poate sa te mai opreasca si nu conteaza nimic altceva.
Acum esti doar un copil, dar cand o sa cresti nu o sa mai dai importanta la astfel de lucruri.

Poti sa lucrezi la perceptia ta, daca ii dai o definitie proprie. Cauta acea definitie si o sa vezi cum o sa te transforme.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Trebuie să devii ceva mai încrezătoare. Poate ar fi bine să faci mai multă mișcare în aer liber. În parcurile din România sunt aparate de fitness. Ar fi bine să încerci să faci și tu fitness în parc, deoarece este gratuit.

| llleo a răspuns:

Vechea poveste. Dragă, nu ești urâtă. Încetează să te mai gândești la lucrurile astea. Te vei face mai frumoasă pe zi ce trece.

| Trustmotorcy a răspuns:

Am 20 de ani și cred că înțeleg la fel de bine cum este să te simți așa. La vârsta ta e complet normal să existe astfel de nesiguranțe.

Hai să-ți povestesc cum a fost în cazul meu. Pe lângă faptul că eram extraordinar de slab, mă priveam în oglindă și mereu consideram că nu merit absolut nimic, de ce? Pentru că mă vedeam foarte urât, de neiubit. Aceste nesiguranțe trec la rândul lor, în esență oamenii te vor vedea așa cum le formezi opinia despre tine. La 14 ani există schimbări de tot felul, fizice și mai ales psihice, din acest motiv se întâmplă să ai impresii greșite despre tine.

Uită-te la tine în oglindă, ce poate face chipul ăsta să fie atât de supărat? Mai departe de suferință, cine e ascuns în ochii tăi frumoși... și cum ar fi dacă în toată supărarea ta, ai zâmbi? Tu, oglinda și un zâmbet.

Ești încă tânără, vei avea tot timpul din lume să realizezi că ești frumoasă. Încă un lucru, învață să primești complimente, fii mândră când cineva îți spune un lucru de bine, persoana aceea la rândul ei se va simți împăcată că te-a bucurat.

În orice caz, nu te teme. Dacă nu-ți place de tine acum, vei mai crește treptat și te vei schimba mult, nu e loc de supărare.