| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in clasa a 7 -ea si am miopie. Faza e ca inca nu mi-am facut ochelari si nici nu le-am spus parintilor... Nu stiu cand sa le spun si aman momentul tot timpul pentru ca nu vreau sa - i port sad, desi sunt constienta ca trebuie.
In cat timp se face contrlolul si in cant timp sunt gata ochelarii? As putea sa-i port doar cand am nevoie(ex: la tabla, la televizor. etc.) sau tot timpul?
Multumesc, fundita!
Ps: Daca aveti ochelarii imi mai puteti da sfaturi? happy. Ms

Răspuns Câştigător
| Cynthia13 a răspuns:

Salut! Si eu port ochelari din clasa a 4-a si acum sunt clasa a 9-a.Tot miopie.Ce pot spune? Eu i-am purtat acasa in permanenta si la scoala doar in timpul orelor,nu si in pauze, iar in timpul liber, afara cu prietenii nu i-am purtat.Pur si simplu faptul ca trebuia sa-i port ma deranja.
De cand am inceput clasa a 9-a nu i-am purtat la scoala, pentru simplul fapt ca nu mai imi placeau.Stateam in banca a 2-a si cand nu vedeam ce scria la tabla ma uitam la colega de banca.Dar apoi, mi-am dat seama ce greseala am facut.Nu i-am purtat si faceam ochii mici, ma chinuiam sa vad la tabla.De la -0, 50 am ajuns la -0, 75.Nu e prea mult, dar conteaza.

Totusi, am gasit o pereche de ochelari care sa-mi placa.Nu au rame nici sus, nici jos, lentilele fiind prinse la mijloc intre ele si la margini.Rama e asa subtire si finuta, nici macar nu ma deranjeaza.De la departare nici nu se vede ca port ochelari.Aceste rame chiar nu sunt scumpe.Eu am platit in total, si lentile si rama, parca 2 milioane si ceva.

Oricum, te sfatuiesc sa-i porti, decat sa-ti creasca dioptriile.Eu acum ii port, dar nu in permanenta.La scoala in pauze nu-i port.

Daca mai ai intrebari stii unde ma gasesti.
Iti doresc pe parcursul anului 2012 multa sanatate, fericire, dragoste si bucurii alaturi de cei dragi.Aaa...si note bune la scoala.happy

1 răspuns:
| PrecioussGirl a răspuns:

Cum ai aflat ca ai miopie? daca ai zis ca parintilor nu le-ai zis, deci nu ai fost cu ei la control.
eu am ochelari din clasa a3a laughing. sunt a10a acum si trebuie sa ii port toata viata. deci nu te simti prost pentru ca nu esti nici prima si nici ultima fata cu ochelari. iar mie sincer, glumele legate de persoanele care poarta ochelari mi se par invechite, expirate. pentru ca mereu aud aceleasi replici laughing.