| Asdfgh0703 a întrebat:

Sunt o fată de aproape 16 ani, îi împlinesc pe 7 August și am un iubit de un an, care a făcut recent 17. Vrem amândoi să plecăm de acasă pentru că avem probleme cu părinții. Nu vreau să primesc răspunsuri ca nu e bine ce facem sau chestii de genul și sfaturi. Noi am încercat sa vorbim cu parintii, dar nu ne înțeleg. Ai mei sunt plecați in afara. Spre exemplu, ieri am fost la el acasă și se certa cu ai lui și taica-so s-a dus peste el in camera și i-a dat un pumn de i-a spart buza. Și el săracul, doar încerca sa ii spuna și părerea lui, atât. Iar ai mei sunt prea stricți. M-am interesat despre fugitul la el acasă, știu ca trebuie sa am 16 ani, iar el sa fie major și sa dam amândoi declarație la poliție ca am plecat de bunăvoie de acasă. Dar asta nu se poate, pentru ca mai e un an, foarte mult și vrea și el sa plece de acasă. De la 16 ani putem sa hotărâm singuri, dar dacă nu avem unde sa stam... sau dacă am găsi ceva in gazdă. Vrem doar sa putem sa plecam și sa stam noi, singuri. Nu vreau sa va creați o părere proasta despre mine, eu vreau sa îmi continui scoala, sunt la cel mai bun liceu din oraș, doar ca pur și simplu nu mai vreau sa stau acasă. In concluzie, vreau sa-mi spuneti dacă putem sa plecam după ce împlinesc eu 16 și sa stam undeva, nu știu.

12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți pleca de acasă fără acordul părinților.
Dacă ești la cel mai bun liceu din oraș, ar trebui întâi să îl termini.
Iar el mai are un an, să se înțeleagă cu tatăl până împlinește 18.
Acum poate să ceară ajutor de la Asistența socială, care poate vorbi cu tatăl lui.

| Asdfgh0703 explică (pentru sadrian46):

Vreau sa termin liceul, bineînțeles. Dar nu mai vreau sa stau acasă. Nici eu, și nici el. Nu poate sa se înțeleagă cu tatăl, nu e om de înțeles.

| sadrian46 a răspuns (pentru Asdfgh0703):

Una este să vrei, alta este să poți.
El poate să se înțeleagă cu tatăl dacă își schimbă comportamentul și optica.

| Andreeush a răspuns:

E ușor să zici că vrei să pleci de acasă și să continui să mai mergi și la școală.
Cum o să vă decurcați?
Să căutați să locuiți undeva costă bani.
Vă puteți întreține singuri fără ajutorul părinților?
Oricum nu ai cum să fii pe cont propriu la 16, până devii majoră ești în grija părinților iar iubitul tău la fel. Dacă fugi cu el o să aveți mai multe probleme.

| Asdfgh0703 explică (pentru Andreeush):

Nu e problema de bani. Nu ești pe cont propriu la 16 ani, dar m-am interesat de o chestie, dacă el ar fi fost major și eu as fi vrut sa ma mut la el, puteam, fiindcă dădeam declarație amândoi la poliție ca am venit de bunăvoie. Și nu avea nimeni ce sa-mi facă. De chestia asta sunt sigura. Mai e un an pana devine major. Și la mine 2. Eu vreau doar sa știu dacă putem sa stam undeva amândoi și dacă pot sa spun la poliție ca vreau sa stau cu el chiar dacă e minor. Ca se considera ca la 16 ani ești deja 75% major. Și poți sa iei unele decizii și singur. M am saturat sa aud ca nu e bine. Nu am nevoie de sfaturi in legătura cu asta, am spus ce vreau sa știu.

| Andreeush a răspuns (pentru Asdfgh0703):

Nu poți să faci așa ceva, până nu împlinești 18 nu poți să fii pe cont propriu.

| Donsavas a răspuns:

Prietenul tau ar trebui să meargă la un legist pentru certificat, deoarece a fost lovit. După sa meargă la poliție! Pentru asta se va implica si protectia copilului fiindca nu e major și trebuie sa l susțină cineva. Tu rămâi acasa la tine, va va fi foarte greu amandurora sa plecati, mai ales că sunteți minori. Dacă el ar fi major, părinții tăi l ar putea reclama pentru corupere. Nu ti complica si mai tare viata!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| dororo a răspuns:

Hei uite si eu am 15 ani si sunt baiat si am un iubit. dah iubit... si noi vrem sa plecam de acasa. el are 18 si mna dar uite iti dau in sfat.
doar pleaca crede-ma nu o sa regreti e chiar placut sa stai cu persoana iubita impreuna parintii tai nu vor fi cu tine pentru tot deauna si nu te pot controla eu pe ai mei i-am dus la politie pentru ca ma amenintau cu moartea si cu bataia
daca tu te certi cu ei poti face la fel doar aduna dovezi si du-te la politie
succes

| Asdfgh0703 explică (pentru dororo):

Și ce o sa se întâmple? Ma vor lua la căsuța de copii?laughing nu vreau așa ceva

| PiouelPol a răspuns:

Ceva nu se leaga... spui ca parintii tai sunt in afara si ca ai probleme cu ai tai? Cum anume te afecteaza pe tine parintii daca nu sunt langa tine?

| Asdfgh0703 explică (pentru PiouelPol):

Pai dacă sunt in afara, asta nu înseamnă ca nu ma pot controla sau nu ma pot certa cu ei. Îmi Creează probleme oriunde ar fi.