| ReDMaN12 a întrebat:

Buna Tpu.Sunt un baiat trist, nu reusesc efectiv sa imi fac o prietena la varsta de 20 ani.Am tot incercat pe Facebook si nu am reusit cu nici una. Ceea ce e si mai frustrant este ca cele cu care am vorbit au avut diferite scuze:nu cauta o relatie, au deja prieten, se gandeste la altul.In realitate sunt cam timid si mi-e greu sa merg la o fata sa vorbesc cu ea fiindca nu stiu cum sa fac sa reusesc sa ii arat ce simt pentru ea si cum sa o iau ca sa o fac sa ma placa.Este foarte trist si frustrant,sunt luat peste picior la faculta de cam toti ca nu am prietena,ca nu am facut sex vreodata. Oare sunt blestemat? Stiu nu sunt foarte atragator,nu sunt indraznet si incerc sa fiu foarte respectos cu fetele,insa ele nu admira acest lucru,si simt ca o sa raman singur toata viata.Ce sugestii mi-ati putea da, as ramane recunoscator, dau si funda insa ar fi prea putin.Multumesc de atentie

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Fii atent. Toate chestiile astea sunt influentate de felul in care le privesti, de atitudinea ta fata de ele.

Daca iti schimbi atitudinea atunci incetul cu incetul o sa vezi cum se schimba si lucrurile din jurul tau.
Orice situatie se poate schimba. Trebuie sa ai vointa si sa intelegi ce presupune aceasta schimbare.

Daca te comporti ca un lider atunci o sa fii urmat de altii.
Daca o sa fii amuzant atunci lumea o sa fie atrasa de tine.

Da, stiu ca nu te poti schimba peste noapte dar chestia asta se poate face totusi. Greu dar se poate.
Esti politicos, inteleg si este normal sa fii politicos cu oamenii batrani sau cu anumiti oameni care presteaza servicii dar persoanelor de aceeasi varsta cu tine nu trebuie sa le ceri permisiuni atata timp cat nu sunt intr-o situatie care ii pune clar peste tine.

Sunteti la fel.
Da, este bine ca esti politicos dar esti putin cam prea politicos.

Fii energic si pozitiv. Iti sugerez sa scrii in fiecare zi cate 10 lucruri de care esti multumit in ceea ce priveste viata ta. Ar fi bine sa nu le repeti. Nu conteaza ce iti alegi, toata ideea este sa te concentrezi asupra aspectelor pozitive din viata ta.

Asta si sa actionezi.
Acestea fiind spuse ramane partea a 2-a a schimbarii.
La facultate o sa-ti fie foarte greu sa te schimbi caci ti-ai facut deja o imagine. Totusi, nu te descuraja.

Cauta anumite grupuri de persoane *ex sala, cursuri de ceva etc.* si incearca sa interactionezi cu persoane care nu te cunosc.

Alt exercitiu pentru timiditate ar fi sa incerci sa porti conversatii la intamplare cu anumite persoane.De exemplu opreste oameni la intamplare pe strada si intreaba-i cat este ceasul sau unde este un local, un obiectiv turistic.

Da, poate ca locuiesti acolo dar ei nu stiu asta. Ideea e sa nu te balbai sau sa te repezesti. Te ajuta mult asta. Dupa o sa poti vorbi cu persoane de varsta ta.

Cam atat. Succes!

8 răspunsuri:
| BlackRose03 a răspuns:

Fi mai indraznet, lasa grijile deoparte si invata sa nu te incurci in vorbe.Ai 20 de ani, trebuie ca esti la facultate.Nu-ti faci griji de la varsta asta in aceasta privinta.Incearca sa iti schimbi comportamentul, fa opusul a ceea ce faceai de obicei, nu mai fi politicos, fetele prefera baietii mai dificili. Daca ai prieteni poti sa le ceri sfaturi si sa te ajute sa te schimbi.

| christall a răspuns:

Nu o sa ramai singur, scoate-ti asta din cap, fii optimist si increzator. Asta iti da siguranta in sine si asta se simte atunci cand vorbesti cu o fata. Nu ai de ce sa disperi, esti tanar si acolo exista si jumatatea ta. Sa crezi asta cu tarie si intr-o zi o s-o vezi si o sa stii ca ea este aleasa. Iar colegii ce stiu? Ei au relatii pasagere cu multe fete, pe cand tu iti pastrezi sentimentele si corpul pentru jumatatea ta. Acum care e mai destept? Ai inteles ideea.

| ReDMaN12 explică (pentru christall):

Sa stii ca ai dreptate, dar totusi de ce sunt fetele asa de pretentioase...si de ce prefera unele sa nu iti gaseasca prieten pana la o varsta de 25-26 ani? totusi sunt chiar ghinionist sa tot dau de asemenea fete...

| christall a răspuns (pentru ReDMaN12):

Acelasi motiv de care vorbeam mai sus, nu e vorba ca sunt pretentioase, se pastreaza.La fete primeaza sentimentele, pe gand la baieti sexul. Tu o faci sa sune ca pe ceva rau. Daca tu vrei sa gasesti o fata care face din asta sport national..La 25 ani..pai ele vor ceva maturitate, implicare din partea partenerului, de-aia. Se stie ca fetele sunt mai mature afectiv decat baietii. Depinde de tine ce iti doresti.

| NH4OH a răspuns:

Nu fii foarte respectuos, ci doar respectuos.
Când e mult strică.

| Cyrano a răspuns:

Vei gasi partea ta! Incearca sa excelezi in aspecte ale virtutiilor sufletului si nu mai fi descurajat!

| AdrianTzar a răspuns:

Nu deznădăjdui, eşti un om normal, te asigur!

| Mark2012012 a răspuns:

O sa vina o vreme cand o sa-ti suranda si tie soarta, cand totul se va rezolva. La inceput si eu eram macinat de aceeasi problema. Eu sunt tot baiat, am 26 de ani, virgin si nu am avut vreodata o relatie.