| AxelDanyel a întrebat:

Am 13 ani si as vrea sa devin "Emo". As vrea sa devin deoarece pur si simplu in unele momente ma simt trist, si nu am motiv de fericire. Daca m-ati putea ajuta cu niste sfaturi in care sa precizati ce ar cam trebuii sa fac as fi foarte recunoscator...dar acum sa nu va aud ca am varsta prea mica si nu stiu ce, ca nu voi lua in seama acele comentari. Deci, pur si simplu niste sugestii/sfaturi. Multumesc anticipat!
Dau Funda! big grin

Răspuns Câştigător
| Kandia15 a răspuns:

Nu e vorba de varsta, e vorba de ceea ce vrei sa faci. Macar stii ce e ala emo? Daca nu, uite aici mai multe " definitii " -> www.tpu.ro/dragoste-si-sex/ce-inseamna-emo/.

Nu vrei asta, crede-ma. Treci doar printr-o perioada mai dificila. Stiu, stiu: Nimeni nu te intelege, vrei sa fii singur, toti te scot din sarite si te critica. Nu te speria. Esti la adolescenta, ca si multi altii, de altfel. Nu esti nici primul, nici ultimul adolescent care are momente super triste.
Chiar vrei sa fii emo? Ca sa ce? Ca sa iti tai venele cand te simti trist si poate dintr-o greseala prosteasca ajungi la spital? Pentru ce? Pentru un moment de deznadejde?
Gandeste-te.

| AxelDanyel explică (pentru Kandia15):

Iti multumesc foarte mult de raspuns, m-a ajutat, dar de exemplu pot sa fiu un fel de ''Emo'' fara sa imi tai venele sau sa ma sinucid? ....ca nici eu nu as ajunge asa de departe, pur si simplu sa arat ca unul si sa gandesc ca el, dar nu sa ajung atat de departe, ca sa zic un ''Emo'' pe jumatate, si daca sunt foarte trist nu sa imi tai venele, doar sa ma tai putin (la mana nu la vene)/zgarii, in cel mai rau caz.

| Kandia15 a răspuns (pentru AxelDanyel):

Nu e bine! Cand esti trist asculta muzica sau orice altceva. Fata aceea te va placea asa cum esti. Daca nu, asta e. Stii cum se spune: Are balta peste laughing

| Kandia15 a răspuns (pentru AxelDanyel):

Multumesc si eu pentru funda happy kiss

| AxelDanyel explică (pentru Kandia15):

Cu placere :*

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Stai intr un colt si plangi si puf devii emolau

| aXy99 a răspuns:

Ia-ti o lama, taie-te, eventual si un cutit. Poate o sa apari la stiri si o sa te bage lumea in seama sa nu te mai simti singur si trist...dar stai...s-ar putea sa fii mort pana atunci. Depinde unde te tai. Succes! (PS: Sa imi spui pe ce canal o sa apari, voi deschide televizorul pentru tine.)

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Nu stiu de ce dar anumiti copii trebuiesc privati de tv si pc, si trimisi la manastire ca ajung idioti si vor sa gandeasca,, emo,, in loc sa gandeasca inteligent.

| Cσcσ a răspuns:

Salut!
Dar ce sfaturi vrei, mai exact?
Termenul de "emo" sta in sentimentele de tristete pe care nu ti le exteriorizezi, nu in hainele inchise la culoare. Stiu persoane care se imbraca in negru si nu au nicio treaba cu "emo".
Ce vreau sa spun este ca poti arata asa, fara sa fii trist sau sa ai vreo problema, te imbraci asa doar pentru ca-ti place:
http://www.prettydesigns.com/......r-Boys.jpg
Sfatul pe care ti-l pot da eu, chiar daca nu vei tine cont de el pentru ca si eu eram asa la 13 ani, este sa ai o viziune cat mai optimista asupra vietii. Nu este normal ca un copil sa aiba "probleme" si sa fie trist. Copiii trebuie sa-si traiasca copilaria. :)
O sa intelegi cand o sa mai cresti, asa ca mine. Bine, eu am fost la psiholog din cauza asta, dar nu a fost numai meritul psihologului pentru ca m-am schimbat.
Succes!

| AndreiSaigo a răspuns:

Am avut un coleg Emo si sambata trecuta s-a sinucis. Daca vrei sa-ti iei la revedere de la viata iti recomand cu cea mai mare caldura sa devii Emo, daca ti la viata ta nu te mai gandi la prostii de astea si du-te la un psiholog, el te poate ajuta cu problemele cu care te confrunti! Sa iti faci singur rau taindu-te pe vene si mai apoi sa te sinucizi nu o solutie.