| Anonymus52 a întrebat:

Bună TpU! Știu că am mai pus întrebarea asta dar n-am primit niciun răspuns bun.
Am 13 ani și sunt în clasa a 7 a. Și dintre toți cei de vârsta mea, în afară de persoanele cu părinți scunzi, sunt cea mai scundă din clasă. Eu am 1, 58 m, mama are 1, 72 m și tata are 1, 85 m. Sunt fată.
Țin să menționez că nu consider să fi avut vreun puseu de creștere.
CE ÎNĂLȚIME VOI AVEA CÂND VOI FI ADULT?
CE AȘ PUTEA FACE SĂ CRESC ÎNALTĂ?

7 răspunsuri:
| AlexDarius3 a răspuns:

Înotul este un sport foarte bun pentru creştere. Pe lângă sportul pe care ar fi bine să îl faci săptămânal contează foarte mult şi alimentaţia, genele, mediul natural şi mediul artificial în care ai crescut. Nu avem de unde să ştim ce înălime vei avea la maturitate, eu la 15 ani am 1, 83 din cauza sportului pe care il faceam zilnic, alimentaţiei (Aveam un metabolism foarte rapid şi nu ma îngrăşam chiar dacă mâncam mult, asta depinde de gene, îmi pare rău) şi mediului în care am crescut, adică la ţară fara poluarea fonică şi alte prostiuare din marile oraşe şi până la 25 de ani ar trebui să mai cresc.

| Anonymus52 explică (pentru AlexDarius3):

Ce sport faceai zilnic? Si ce alimentatie ar trebui sa am?

| AlexDarius3 a răspuns (pentru Anonymus52):

Fotbal si handbal si mai mergeam rar vara la inot in garla, la fotbal eram in mare parte portar si fundas pentru ca portarii sunt inalti in general si la handbal jucam de toate. La alimente poti sa mananci cam orice vrei si bineilteles mananci cat poti, dar nitel mai mult si faci mai mult sport, eu mancam orice, fructe, legume, cartofi prajiti (sunt preferatii mei) oua, carne in special pentru ca are proteine, dar repet, eu mancam foarte mult pentru ca seara oricum mi se facea foame oricat de mult mancam si pentru ca faceam sport si aveam un metabolism rapid si nu ma ingrasam.

| AlexDarius3 a răspuns:

Si parintii tai si in desene si la gradinita cred ca ai auzit "Mananca tot din farfurie ca sa cresti mare si sanatos!"

| Tega_Alexandru_1995 a răspuns:

Spun să incepi sa practici un sport gen basket.

| Anonymus52 explică (pentru Tega_Alexandru_1995):

Nu se face basket in orasul meu. înotul e bun?

| Tega_Alexandru_1995 a răspuns (pentru Anonymus52):

Daa