| MamaligaCuCarnatzy a întrebat:

Care sunt semnele distinctive ca ti s-a oprit cresterea?
Salut TPU! Sunt stresat de faptul ca sunt scund si astept cu nerabdare sa am un puseu de crestere ( pe care cred ca o sa-l am) ca sa ajung la o inaltime medie. Totusi, nu stiu sigur daca voi mai avea acest puseu....eu unul cred avand in vedere ca dupa calcule ar trebui sa-l depasesc pe tata la inaltime (tata fiind mai inalt momentan decat mine), dar nu stiu sigur. Eu unul ma iau dupa aspectul fizic si in functie de acesta ma decid daca persoana respectiva o sa mai creasca sau nu. De ex daca il vad pe un tip de 16 ani ca are barba, par pe piept si in general arata ca un adult, atunci eu consider ca nu o sa mai creasca si invers-daca il vad pe un tip de 16 ani ca arata ca de 10-12 atunci eu zic ca el o sa mai creasca.La mine totusi este o situatie cam intre-nu pot sa zic ca arat a barbat dar nici ca si copil..arat a adolescent.Am marul lui adam, am un pic de mustata(de fecior), par in locul intim dar nu am par pe piept, favoriti si baraba am doar cateva firicele. Legat de cum sunt vazut din afara ( pentru ca ma gandesc ca e si asta important ) cred totusi ca sunt mai mult spre copil decat spre adult.
Voi ce credeti? Arat a barbat (eu unul nu cred ), adolescent sau copil. Dar cel mai important, in functie de asta, credeti ca o sa mai cresc in inaltime sau nu?
P.S.-Am fost la un moment dat la endocrinolog si mi-a spus ca am oasele cam de 16-17 an. Asta din cate am inteles, inseamna ca as mai avea un puseu de crestere, dar doar unul.Voi ce credeti
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

In caz de nu stiai, crersti pana pe la 21 de ani.
Depinde acum, poate sa fie si ceva genetic.
Dar cum zici ca tatal e mai inalt, e posibil sa mai cresti.
Poti sa te apuci si de inot, ajuta.
Pune bigu pe fata sa vezi ce barba deasa si uniforma o sa ai peste 2-3 ani.
Acum sper sa intelegi repede ca degeaba arati ca un barbat daca nu ai o atitudine de barbat.

| Iyulia3712 a răspuns:

Nu exista niciun semn. Fiecare organism se dezvolta diferit, si totul depinde de structura ta osoasa. Hai sa-ti explic. Oscioarele alea ale tale, au niste canale, care atata timp cat raman deschise, pot determina alungirea constanta a oaselor. Cand canalele alea se inchid (la o anumita varsta, care variaza la toti oamenii), poti sa faci tu cat baschet vrei, poti sa faci orice, dar nu mai ai cum sa cresti. Asta cu "cresti pana la nu stiu ce varsa daca esti baiat sau fata", nu e universal valabila, variind extrem de mult pentru fiecare persoana. Deci nu te mai ingrijora, pentru ca ce vrei tu sa schimbi oricum nu sta in puterea ta. Unii castiga loteria genetica, altii nu. Nu ai ce face, in afara de a te resemna cu ideea si de a te accepta asa cum esti

| anonim1232123 a răspuns:

Am avut acest "puseu" cum ii zici tu prin clasa a 9-a sau a 10-a. Acum depinde de fiecare. Sunt persoane care se dezvolta si intr-a 11-a. Chestia cu barba nu tine neaparat de varsta asta. Eu am 20 de ani si am barba, doar ca in unele locuri foarte rara. La 16-17 ani abia aveam 3 fire. Daca nu ai avut inca un "puseu" de o crestere cam de 10-15 cm intr-un an, nu ai de ce sa iti faci griji, va veni si momentul ala.