| Diia94 a întrebat:

Trebuie sa gasesc neaparat o solutie.Am mai pus intrebarea asta dar degeaba. Cum sa incep... sunt intr-o situatie extrem de dificila nu stiu ce sa fac, mama la fel.Nu am la cine apela pur si simplu suntem in pom si pomu-n aer. Mama nu are loc de munca, vrea sa plece in curand in strainatate(luna asta) eu mai am un an de liceu(asta e mai rau) si tata se crede zeu.Totul trebuie sa fie ca el, nimeni nu e ca el,el e perfect(ca sa intelegeti genul de familie unde cocosul canta,ati vazut la tv multe cazuri) Noi nu putem comenta,nu putem face nimic.Faza e ca eu ma cert rau cu el,am ajuns chiar sa ne injuram(bine eu il injur(depinde cat de nervoasa sunt,si orqm mai incet),el ma da dq(cam asa sta treaba).Ca din cauza mea a stat cu mama si nu are bani(cred ca stiti genul).Ce sa zic,eu cu el nu pot sa mai stau in casa,mai ales daca pleaca si mama (nu il suport,cand il vad vreau sa moara).M-am gandit sa ma mut in gazda,dar problema e ca nu sunt bani de niciun fel, el refuza sa dea si pentru ce trebuie in casa dar ei(mamei). Oricum ne considera o responsabilitate, niste straine de care trebuie sa aiba "grija". Acum 2 saptamani cand m-am certat cu el imi spune "de ce trebuia sa te mai nasca, terminasem cu copiii gata"(fratele meu a murit(raceala la pamani)cand avea 1 an si ceva,nu eram eu nascuta). Spune ca nu ne vrea,dar de ce s-a insurat? De ce a facut copil? Nici nu stiu ce sa va mai zic cate prostii spune, cred ca are si ceva la cap, pentru ca numai judeca normal.Inainte,sa zic era de la alcool, dar el face scandal si treaz si beat, ca dq.Domne el e puterniclaughingLa dq! E cu noi dar in lume nu misca.Azi cica ma ameninta cu bataia laughingDar important e ca nu recunoaste nimic din ce face.Spune tot felul de aberatii apoi"n-am zis eu asa ceva,ce-i astaoh go on " O crede pe sorusa un idol,cand eram mica eram batuta din cauza ei(si nu aveam nici o vina). Cate ne-a facutoh go on(Nu stiu daca credeti(scuze cacofonia) in farmece dar dupa ce vine acasa(fiind plecat la ea) e schimbat si in rau(stiti nu e de ajuns raul facut,trebuie adaugat) si nu stiu cum sa va zic...e ciudat)
Eu cred ca are si vreo parasuta(alta n-ar sta cu el,scuzati expresia)orqm ce face cu banii aia el stie. Spune mereu ca pleaca,i-am aratat usalaughing dar degeabaoh go on.
Faza e ca nici nu ne convine sa-l lasam sa stea aici, el sa n-aiba nici o grija, ce e in casa nu e cumparat numai de el si in plus cat sa chinuit mama cu el 21 de ani rolling eyes.
Daca as sta sa va spun tot as scrie un roman,nici nu-mi aduc aminte acum,imi vin asa in minte... Ce as putea face? Nu cred ca aveti solutie, dar am incercat.
Acum mi-a intrat in cap sa ma angajez(stiu nu e bine, si nu cred ca o sa gasesc)dar chiar nu stiu ce sa fac.

Multumesc daca ati citit tot. Sper ca ati inteles ceva, la mine in cap e un haos total.

Am mai pus intrebarea asta (tot azi) in speranta sa primesc mai multe raspunsuri.

4 răspunsuri:
| Rizer a răspuns:

Poi incearca sa fii mai calma cu el sa-i faci toate voile si sa fii tu "fetita cuminte", si zii "uite am fost si buna dar pana cand?"
Prima data fii cu el in tot ce face daca nu atunci sa-i spui ca nu se mai poate cu el ca e un om problema!
Mama ta ce zice nu-ti ia apararea?
Lasa ca incepe scoala acusica, mai stai si tu la prietenele tale, invatati pentru lucrari pentru bac, una alta te mai scoti tu!

| DariaAlina a răspuns:

Bună Dia! Mama a crescut într-un mediu similar, verișoara mea la fel. Un om despre care poți spune cu ușurință că este nebun, un om care debitează și oscilează dintr-o stare în alta. Un om care are multe de reproșat, e nemulțumit, un om nefericit. Pe bunicul meu nu am apucat să-l cunosc, dar unchiul meu îmi este vecin și mi-a format multe idei. Îți pot spune cum s-a rezolvat problema verișoarei mele. Mătușa mea s-a despărțit de el, și-a luat copii și a plecat. Este un pas imens, necesită mult curaj și suport din partea familiei. Așa cum vorbești tu despre tatăl tău știu că îl iubești și nu-i nimic ce ar putea face care să schimbe asta. El își va da seama mult prea târziu de răul făptuit, dar trebuie să știi că roata mereu se întoarce.
Vorbește cu mama ta, ea ce dorește să facă în privința lui? Îl mai iubește? Îi place situația asta în care se află? Consideră că merită un așa chin?
Banii se pot face și aici în țară, trebuie doar să cauți. Tu o poți ajuta în acest sens. Dia, nu poți sării o groapă mare prin două sărituri mici.

| Diia94 explică (pentru DariaAlina):

Ea nul suporta de foarte mult timp, dar n-a avut incotro pentru ca are o varsta si no mai angajeaza asa usor mai ales daca nu are ani de munca in spate.(tot din cauza lui)

Răspuns utilizator avertizat