| IanSomerhalder a întrebat:

vreau sa va zic ca stau cam prost la capitolul CULTURA GENERALA, adica nu sunt chiar asa "proasta" dar nu prea stiu mai nimic despre mari artisti si sunt multe lucruri pe care nu le stiu, cum as putea sa le invat, si de unde as putea sa le iau(informatile)SI mai am o problema cum as putea invata engleza fara un profesor, am pierdut cam mult lectile de la scola pentru ca nu prea m-au ineteresat, acum mi-am dat seama k avam nevoie de ele sunt clasa 8:*si astept raspunsurile voastre!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Îți recomand călduros http://zinnaida.ro/ unde poți, în mod plăcut, să-ți completezi cunoștințele în domeniul artelor și http://lecturirecenzate.ro/ precum și http://povesti-si-povestiri.blogspot.com/ care te ajută să-ți completezi cunoștințele din domeniul literaturii și nu numai din acest domeniu.
Pentru limba engleză, sunt multe cursuri de engleză fără profesor, voință să ai. Dacă ești în București sau alt oraș mare, caută la anticariate cursul lui Dan Duțescu, în patru volume. Este excepțional! Mult succes!

| xLexy a răspuns:

Buna! In privinta cunostintelor generale ai putea citi o carte sau sa cauti pe internet "CURIOZITATI", si sa te uiti pe discovery pentru ca poti afla multe info.de acolo, despre diverse subiecte.Iar despre engleza ai putea sa faci un curs din acela cu CD, manual, DVD.Eu am "English in 20 minutes a day" este f bun si explica destul de bine, dar insista mai mult pe partea de conversatie decat pe gramatica si are 2 parti, adica daca il cumperi pe tot iti da doua valizute cu cd-uri sh manualul sh caietul unde scrie ce spune pe cd...bla bla... sper ca nu te.am plictisit sau ca am palavragit asa mult in cat n-ai inteles nimic. Daca e asa scuze:**Sper sa iti fie de folos macar o idee :d