| LarryDllke a întrebat:

Buna TPUstraight face vreau si eu caracteristicile genului liric! urgent!

Răspuns Câştigător
| bbxbeibiiii a răspuns:

-versificatie [rima, ritm, masura, strofe]
-se folosesc numeroase figuri de stil si img artistice
-gandurile, ideile si sentimentele autorului sunt transmise in mod direct prin intermediul eului liric, care e vocea interioara a poetului [este prezent prin marcile sale lexico-gramaticale: verbe si pronume la persoanele I, II, adresari directe, exclamatii, interjectii]
-ton subiectiv
funda?

3 răspunsuri:
| Virdol_Maria_Laura_1998 a răspuns:

- autorul prezinta in mod direct propriile sentimente cu ajutorul eului liric, care poate aparea in diferite ipostaze :
- indragostitul
- revoltatul
- cautatorul unui ideal
- ganditorul
- contemplatorul
- eul liric isi face simtita prezenta prin marci lexico- gramaticale ca :
- pronume si adjective pronominale la persoana I
- verbe la persoana I
- modul de expunere intr-un tezt liric este monologul liric, dar poate aparea si descrierea.
- limbajul este sugestiv si expresiv, folosindu-se imaginile artistice si figurile de stil precum si cuvintele cu sens figurat.

| Vlad_Gavris_1999 a răspuns:

Gandurile, ideile si sentimentele autorului sunt
transmise in mod direct

| Mintoiu_Ionut_2002 a răspuns:

-intalnim elemente de prozodie ( riam, ritmul, măsură versurilor )
-se folosesc numeroase figuri de stil si img artistice