| georgianab97 a întrebat:

Vreau si eu caracteristicile genului liric! Urgent!

Răspuns Câştigător
| alexandra19961996 a răspuns:

Introducere
-aprecierea generala despre textul propus pentru argumentare; autorul
-definitia operei lirice(genul liric este genul literar in care predomina exprimarea unor stari sau a unor sentimente)
-caracteristici(opera... apartine genului liric deoarece autorul isi exprima in mod direct gandurile si emotiile prin intermediul eului liric)

Cuprinsul
-marcile prezentei eului liric(pronumele personale si verbele la pers I si aIIa; adjective pronominale posesive; adresarea directa prin invocatie retorica, vocative, propozitii interogative)
-tema poeziei
-explicarea titlului
-ideile poetice(continutul de idei)
-limbajul plastic(imagini artistice create cu ajutorul figurilor de stil si explica doua dintre ele)
-versificare(masura, rima, ritm si felul strofelor)

Incheierea
-mesajul transmis de text cititorului

in mare parte genul liric trebuie sa contina:
-marcile prezentei eului liric (enumerate mai sus)
-limbaj platic
-si autorul sa-si emprima in mod DIRECT sentimente.(cel mai important)

sper ca te-am ajutat:*:*:* fundahappy

1 răspuns:
| alexandra19961996 a răspuns:

O sa iti prinda bine toate astea si cand o sa trebuiasca sa faci o argumentare la genul lirictongue trebuie doar sa urmezii pasi care ti i-am dat si vei lua note mari!:*:*