| micutaEU a întrebat:

Vreau si eu niste zicale inteligente despre prieteni falsi, nesimtiti...

Răspuns Câştigător
| Konata a răspuns:

Mă pot încrede mai mult în duşmani cinstiţi decât în prieteni falşi.

Am prieteni falşi, dar măcar duşmanii sunt pe bune.

Am prieteni de 3 feluri: prieteni care mă iubesc; prieteni care mă înşeală; prieteni care mă detestă.

Învingătorul are mulţi prieteni, cel învins are doar prieteni buni.

De ce se tem unii de adevăr? Pentru că sunt falşi!

De ce zâmbesc oamenii fără motiv în poze? Probabil din obişnuinţa de a fi falşi.

Unii oameni sunt atât de convingători încât devin falşi.

Ori ai multe idei şi puţini prieteni, ori mulţi prieteni şi puţine idei.

Prietenii falsi sunt precum umbra noastra, stau aproape de noi cand mergem sub soare, dar ne parasesc instant atunci cand intram in intuneric.

Prietenii falsi sunt mai rai decat cei mai aprigi dusmani.

Iarta-ti intotdeauna dusmanii – nimic nu-i deranjeaza atat de mult.

| micutaEU explică (pentru Konata):

Frumoase

| Konata a răspuns (pentru micutaEU):

Multumesc happy.

8 răspunsuri:
| SamSon a răspuns:

Învingătorul are mulţi prieteni, cel învins are doar prieteni buni.

Fereşte-mă, Doamne, de prieteni, că de duşmani am eu grijă!

Prieteni noi să-ţi faci, dar de cei bătrâni să nu te laşi.

Înţelepţii chiar dacă au de toate, caută să-şi facă prieteni.

Găseşte prieteni în zile bune pentru a-i pune la încercare în zilele rele.

Nimic nu e mai amar ca otrava prieteniei false.

Duşmanii lui Dumnezeu sunt întotdeauna falşi prieteni ai omului.

Limba prietenului fals e mai tăioasă decât cuţitul.

| DaNyHoOp3r2013 a răspuns:

De ce se tem unii de adevăr? Pentru că sunt falşi!

De ce zâmbesc oamenii fără motiv în poze? Probabil din obişnuinţa de a fi falşi.

Unii oameni sunt atât de convingători încât devin falşi.

Ori ai multe idei şi puţini prieteni, ori mulţi prieteni şi puţine idei.

Prietenii falsi sunt precum umbra noastra, stau aproape de noi cand mergem sub soare, dar ne parasesc instant atunci cand intram in intuneric.

Prietenii falsi sunt mai rai decat cei mai aprigi dusmani.

Iarta-ti intotdeauna dusmanii – nimic nu-i deranjeaza atat de mult.

| IoanaDaiana05 a răspuns:

Uite si o melodie despre "prietenie" :) http://www.youtube.com/watch?v=XlOTOsDl_YQ
Mi-e dor de un duşman adevărat. Mă sufocă devotamentul falşilor prieteni.

Am prieteni falşi, dar măcar duşmanii sunt pe bune.

E mai rusinos sa nu ai incredere intr-un prieten decat sa fii inselat de el.

Vor exista mereu oameni care te vor rani, asa ca trebuie sa-ti pastrezi increderea si doar sa ai mai multa grija in cine ai incredere si a doua oara.

Fereste-te deopotriva de prietenia dusmanului si de dusmania prietenului.

| micutaEU explică (pentru IoanaDaiana05):

Mersi

| IoanaDaiana05 a răspuns (pentru micutaEU):

Sper ca ti-au fost de folos happy

| Colle a răspuns:

Zicala estetonguerietenii sa ii tii aproape iar dusmaniisi mai aproape.