| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor!
Am 18 ani si trec in clasa a 12-a!
Ai mei ma bat la cap cu BAC-ul,sa termin cu relatia actuala si sa o las mai moale cu facebook, telefon, pc, etc laughing Mi se pare imposibil!
Mai ales sa renunt la iubita mea!
Suntem la distanta (35 km) dar ma iubeste si o iubesc!
Suntem impreuna de aproape 10 luni, si este cea mai scuuumpa din lume!
Trecand peste, problema cea mare este... VREAU SA MA ANGAJEZ NEAPARAT! Ai mei ma enerveaza cu chestii de genu' "muncim pentru tine, te tinem in scoala si tu nu faci nimic" sad Ma simt aiurea...in plus sad O data am vrut sa ma arunc in fata unei masini sad Certurile cu ei ma motiveaza sa ma angajez!
Vreau sa fiu "pe banii mei"! Saptamana viitoare o sa particip la un interviu la firma de cablaj din Arad! O sa vina cativa delegati de la firma la mine in oras! Sunt 100% sigur ca o sa ma ia!
Problema este insa scoala sad Evident ca o sa plec la Arad...firma ofera cazare din cate stiu, si salariu de 1000 ron brut, dar pot face si ore suplimentare, care sunt platite 75%, asa ca ma descurc cu banii!
Ce fac cu scoala?
Sincer, bac-ul nu reprezinta ceva important pentru mine!
Pe viitor urmeaza sa plec in strainatate pentru un an sau 2 si apoi cu banii stransi sa-mi deschid o afacere in tara,deci nu o sa ma angajez,ci o sa fiu ANGAJATOR, deci nu imi trebuie diploma de bac!
In fine, am nevoie de idei! Daca ma angajez la Arad la firma, clasa a 12-a o pot face in paralel la seral? Ma gandesc ca poate asa nu pierd un an!
Trebuie mutatie? Daca da, atunci cum se face?
Exista licee seral in Arad?
Ce parere aveti?
Ofer funda + vot!
URGENT!

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tentant un salariu de 1000 ron cand ai 18 ani si putina minta, insa stii ce se intampla daca te lasi de scoala?

o sa ramai toata viata la ai 1000 de ron, de nu e asta problema, ca e nevoie si de forta de munca necalificata.

| Radu284 a răspuns:

Daca iti gasesti de lucru, de ce nu?
O meserie e mai importanta decat scoala, care nu iti ofera mare lucru.

| Kenya a răspuns:

Da bac-ul si dupa fa o facultate cel mai bine.

| DenisaKarolina a răspuns:

Pai ar fi cazul sa dai bac-ul si ai in mana o diploma, nu, nu trebuie sa inchei relatia daca o vei incheia vei suferi pentru ca tu nu vroiai asta si mnahappy ..Ai putea sa iei bac-ul si dupa sa te duci la lucru ^-^

| IMPLICAT a răspuns:

Sa stii ca si bacul este important, dar daca tu crezi ca nu`ti va folosi, nu-l da!

Parintii tai chiar exagereaza, pentru ca nu e nimic rau in a avea iubita, telefon si facebook.

Gandeste`te bine inainte sa iei o decizie, pentru ca, avand in vedere ca ai 18 ani, esti "pe barba ta".

Mult succes in planul tau!

| teo6dia4c99 a răspuns:

Cel mai bine ar fi să termini acum şcoala şi cel puțin să încerci să dai BAC-ul. Nu înceta relația, dar încearca să îți acorzi câteva ore pe zi învățatului, fără alte distrageri, iar în rest să îți vezi de viața ta normală.
Normal că ar fi bine să discuți cu părinții despre asta, dar daca nu se poate, încearca o variantă de mijloc.
Dacă tot nu se poate, angajează-te şi fă liceul la seral.

| Ionutza2012 a răspuns:

Unele licee fac cursuri la seral, altele nu. Probabil o sa gasesti si in Arad, dar asta depinde de tine, cauta pe internet si alege-l pe cel mai potrivit, dar orice ai face, nu renunta la bac. Poate acum nu ti se pare important dar de el depind foarte multe. Chestia cu despartirea e o prostie, daca stii sa iti gestionezi cum trebuie timpul, nu trebuie sa renunti la nimic din ce iti place. Oricum, mi se pare o prostie ca la 18 ani, parintii inca iti mai impun chestii de genul asta. Demonstreaza-le ca te descurci foarte bine si fara banii lor si fii pe cont propriu.