| BeatriceArianna1a2b a întrebat:

Bună, tuturor! Eu mă numesc Beatrice Ariana și sunt pe clasa a 8 - a. Având în vedere că anul viitor voi merge la liceu, întrebarea mea pentru cei care au trecut de clasa a 8 - a este : Cum este la liceu? Este mai frumos ca la școală sau tot la fel? Am auzit că anii de liceu sunt cei mai frumoși, este adevărat? Dar doresc și părerile altora. Cum v-aţi acomodat cu noii colegii? Aș vrea cât mai detaliate răspunsurile legate de acest subiect, dacă se poate. Mulţumesc!

10 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

1. La mine cel putin, este mai naspa (cand vine vorba de colegi). Nici in generala nu era cine stie ce, dar mna. Sunt multumit ca am scapat de anumite materii si cand vine vorba de scoala, este mult mai usor. (asta depinde si la ce profil si liceu te duci)
2. Sunt pe dracu... -_-. Nu inteleg cine a inventat vorba asta si de ce o continuam. :/ Sunt frumosi doar daca esti ca ceilalti. big grin Daca mergi si tu la fumat in pauza, daca faci scandal la ore, daca mergi in cluburi cu colegii sa bei pana nu mai poti si chestii de astea.
Daca esti genul ala de elev care invata si sta cuminte in banca, tacut la ore si in pauza, nu o sa fie tocmai ok. (nu descurajez eleveii de genu' ).

Totusi. eu ma bucur ca dupa 2 ani si 2 luni de liceu, inca sunt intreg si reusesc sa supravietuiesc.
3. Nici nu m-am chinuit.

La liceu sunt mari sanse sa dai de golani, cocalari si de fitoase, dive happy Si sa vezi holul plin de libidinosi care au buzele lipite cu super glue (sper ca intelegi ce zic big grin ).

In rest. te poti bucura ca ai ore mai usoare si mai multe pe ceea ce vrei tu sa faci.

Daca iti faci o prietena / 2 /3 la inceput e ok, insa sa nu ramai surprinsa daca peste o saptamana / o luna te lasa balta si nu mai vorbeste cu tine. Acolo o sa dai de o groaza de oameni falsi si mai ales TEMPORARI! care le vezi adevarata fata abia dupa semestrul 2. happy Asa ca ai grija ce si cui ii spui. big grin. Daca gasesti pe cineva cu care inca esti prieten/a si in a10-a, sa stii ca sunt mari sanse ca asa sa fie si pana la terminarea liceului. happy

Daca nu reusesti sa te integrezi nu fi panicata, calmeaza-te. Pana la urma, la liceu nu te duci ca sa-ti faci cat mai multi prieteni, la liceu te duci ca sa,, inveti" (am scris intre ghilimele pentru ca informatiile sunt cam nefolositoare pentru viata). Dar de fapt te duci sa,, supravietuiesti" celor 4 ani de liceu, ca la final sa iei o amarata de diploma de bac cu care te duci la facultate si cu ajutorul la astea 2, te duci la un job bun. happy Cam asta este principalul rol al liceului. Nu cu prietenii, cu relatii si cu alte tampenii. happy

Un sfat : Nu te du la,, cel mai cel liceu". Eu doar atat vreau sa-ti zic. Daca un liceu cere medie mare, asta nu inseamna ca este un liceu,, bun". Un liceu bun este acel liceu care are conditii bune, sali, laboratoare de TIC, chimie, profesori buni. etc. happy
Bine. acum nu poti sa zici ca liceul care accepta elevi cu note mai mici de 5, sunt ok... acolo o sa ai probleme ca sunt toate animalele, dar de la 7-8 in sus, sunt ok. happy

Un alt lucru pe care vreau sa ti-l zic si probabil ca stii si tu asta, este ca... multa lume, odata ce intra la liceu se schimba si nu in bine, in rau. happy De la,, presiunea grupului". Iti dai seama cum este.
De exemplu. Sa zicem ca tu in generala nu chiuleai deloc de la ore. Acum. la liceu posibil sa dai de o clasa cu chef de chiulit si iti dai seama 20 si ceva de oameni stand cu gura pe tine cu,, hai odataaaaa " nu este o senzatie super faina si o sa te urasca toata clasa daca nu vii si tu cu ei. (cum mai este aia,, daca pleaca toti, plec si eu" ).
Ma rog. asta este un exemplu, nu iti garantez ca o sa se intample asta. Tot ce vreau sa-ti zic este sa ramai aceeasi, sau chiar si mai bine, sa te imbunatatesti. happy Sper sa nu te influenteze colegii intr-un mod negativ.

Mult noroc in cei 4 ani de liceu! happy

| BeatriceArianna1a2b explică (pentru Nemessys):

Mulţumesc mult pentru răspuns! Da, eu doresc să merg la liceu pe profil filologie deoarece mă pasionează tot ce ţine de uman. Sper să nimeresc colegii prietenoși, care să nu aibă 2 feţe. Mulţumesc încă odată pentru sfatul tău!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca e mai bine decat la scoala.Depinde de tine. Daca esti sociabila, te acomodezi.

| BeatriceArianna1a2b explică (pentru anonim_4396):

Mulţumesc mult pentru sfat!

| gabriela2201 a răspuns:

Este mai frumos ca la școală, ai mai multa libertate si se creeaza relatii mai stabile decat in generala

| BeatriceArianna1a2b explică (pentru gabriela2201):

Mulţumesc mult pentru sfatul tău!

| MariaTheodora a răspuns:

Eu sunt clasa a 11-a si tot ce iti pot spune este ca liceul te schimba, te maturizeaza si te face sa fii mai stapan pe tine. Ai mai multa liberate iar colegii iti vor deveni foarte usor prieteni pentru ca si ei sunt la fel ca tine si isi doresc asta, fiind intr-un colectiv nou. Profii sunt mai exigenti, dar nu trebuie sa te sperii, ei se comporta cu tine asa cum se comporta si cu cei de clasele mari ( cel putin asa a fost la mine) dar o sa te obisnuiesti si usir usir o sa ajungeti sa faceti glume cu ei. La inceput o sa fie mai greu pana te acomodezi, avand colegi, profesori si diriginte nou, scoala fiind alta si programul altul. Cum incepi clasa a 9-a o sa vezi ca o sa dispui de o liberate pe care nu ai mai avut-o: parintii o sa fie mai intelegatori daca vii acasa la 11 noaptea

| BeatriceArianna1a2b explică (pentru MariaTheodora):

Mulţumesc mult pentru răspunsul tău MariaTheodora

| RaliaNovasita a răspuns:

Draga mea,este intr-un fel mai frumos ca la scoala,dar oricum, teste peste teste, tachinarile sunt si ele prezente.Dar anii de liceu chiar ca sunt cei mai frumosi.
.Cu colegii depinde, de obicei acestia mai tupeisti au priza la vipul clasei, dar asta nu inseamna ca ceilalati nu pot sa-si faca grupuri de prieteni.De ex.eu m-am acomodat rapid, mi-am facut multi prieteni.
În liceu ai mai multa libertate, nu mai esti certat chiar ca la scoala dar oricum trebuie sa inveti mult mai bine.Eu una iubesc liceul.
Sper sa fi de aceeasi parere si tu

| BeatriceArianna1a2b explică (pentru RaliaNovasita):

Mulţumesc mult, pentru sfatul tău