| Some0ne a întrebat:

Urgent! Cine stie ce se studiaza la informatica in clasa a 9-a? Am de dat diferenta la info si nu prea stiu ce sa invat. Am inteles ca in mare parte algoritmii, dar ce despre ei? Am invatat definitia algoritmilor, propretatile si etapele... nu mai stiu ce trebuie sa invat.

Răspuns Câştigător
| MeConstantine a răspuns:

Mai trebuie sa inveti si niste cunostinte de programare primara. Adica algoritmi si etape, bravo pentru asta, dar sa ii si scrii in limbaj pseudocod. Spre exemplu un algoritm pentru suma:
start
citeste a, b
declara c
c primeste a+b;
afiseaza c;
stop
Daca stii si asta esti good to go si totodata cand ruleaza un algoritm la datele de intrare ( ce se citeste de la tastatura, la exemplul precedent a si b ) ce raspuns iese ( adica c ).
Raspuns dat de Constantin @ www.meditatii-instalare-windows.com

| Some0ne explică (pentru MeConstantine):

Merci de raspuns, dar as mai vrea sa stiu ceva: in a 9-a se studiaza doar algoritmul si tot ce tine de el sau ar mai trebui sa stiu ceva? Multumesc!

2 răspunsuri:
| MeConstantine a răspuns:

Atata nu se face inca programare ca nu se stabileste un program specific. Scoala il alege in a 10-ea