| anonim_4396 a întrebat:

BUna,va rog ajutati-ma
Eu si prietenul meu suntem impreuna de un an si jumate(eu am 15 si el 18)
As vrea sa facem dragoste(sunt virgina)
ce trebuie sa stiu?

Răspuns Câştigător
| AlecsandraUFK a răspuns:

Bună.
În primul rând vreau să-ţi spun că nu te judecă nimeni că o faci de la vârsta asta, pentru că, crede-mă, NIMENI NU-I UŞĂ DE BISERICĂ.
Păi ar trebui să ştii că primul act sexual va fi dureros pentru tine, deci roagă-l să aibă grijă.
TREBUIE NEEAPĂRAT să o faceţi protejat, chiar dacă el spune că o sa aiba grijă, folosiţi prezervativ, Pentru că nu se ştie niciodată la ce să te aştepţi.
În caz că nu folosiţi sau doamne fereşte îşi dă drumu, există nişte pastile speciale pentru a evita sarcina.
Prezervativul este necesar.pentru că el nu te fereşte de sarcină, totodată te fereşte şi de bolile pe care le-ai putea lua!

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Varsta minima din punct de vedere medical, pentru inceperea vietii sexuale, la femeie, este 17 ani si jumatate. Nici un barbat cartuia ii pasa de tine nu ar accepta sa te atinga inainte de varsta asta. Nici o femeie cat de cat inteligenta nu ar discuta despre sex ianinte versta asta.
2. Nu exista metoda contraceptiva 100% sigura. Orice femeie activa sexua, l oricat s-ar proteja poate ramane insarcinata. De aceea, e bine sa discutati, ianinte de inceperea relatiei sexuale, problemele legate de asta (unde vei locui, cine te va intretine, cine va suporta cheltuielile legate de sarcina, nastere, copil, etc).
3. Prima consultatie ginecologica este obligatorie, in viata oricarei femei, in prima luna de la inceperea vietii sexuale.

| Evelyn666 a răspuns:

Ca esti prea mica happy

| ParadiseSD a răspuns (pentru Evelyn666):

Nu am rugat pe nimeni sa ma judece...

| Evelyn666 a răspuns (pentru ParadiseSD):

Nu te judeca nimeni, draga. Oamenii iti spun adevarul, si tu si imaginea ta ve-ti avea de suferit, sa nu crezi ca lumea te va trata altfel decat o fufa. Am si eu prietene care au facut prostia asta. Crezi ca lor le vine bine acum? Asta cel mai probabil o sa te lase insarcinata si apoi o sa se duca dracu`, la cat de naiva esti...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca esti prea mica, ca mai tarziu s-ar putea sa iti dai seama ca nu el e marea ta dragoste si sa regreti si sa folosesti (de fapt nu tu) prezervativ. Cam atat!

| ParadiseSD a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt eu nu am pus intrebarea aceasta pentru ca unii din voi sa ma judece))

| anonim_4396 explică (pentru ParadiseSD):

Nu te judec, stai calma. Ti-am expus niste adevaruri, vrei sa asculti de ele bine, daca nu, asta e, nu eu o sa sufar mai tarziu. Dar te rog ca dupa ce faci "dragoste" (sa fim seriosi, o sa faci sex) sa nu vii cu intrebari gen "am ramas insarcinata?", "mai sunt virgina? ca ma duce mama la control".
Am observat ca ai dat funda persoanei care ti-a zis ce vrei sa auzi nu celor care ti-au zis sa nu o faci ca esti prea mica. Crede-ma, noi nu iti vrem raul ca nu te cunoastem, vrem ca adolescentii sa revina cu picioarele pe Pamant.

| evelyn000 a răspuns:

La 15 ani organele tale genitale nu sunt dezvoltate in totalitate si s-ar putea sa ai probleme hormonale mai tarziu. oricum e alegerea ta trebuie sa stii ca este necesar un preludiu indelungat inainte de inceperea actului in sine pentru a diminua din durere. da te va durea foarte rau dar doar primele dati. folositi prezervativul, totusi nu cred ca vrei un copil la varsta asta.