| anonim_4396 a întrebat:

voua vi s-ar parea ciudat sa vedeti o fata mergand desculta pe strada? Imi doresc ca pe viitor sa adopt acest obicei, dar imi este teama ce va crede lumea.

11 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Este o idee foarte proasta. Sunt de aceeasi parere cu @Cameliapantiru. Pe o pajiste, pe gazonul unui stadion, pe nisip la mare, in curte pe gazon..mai zic. Si e chiar sanatos sa te pui in legatura directa cu Mather Earth.Dar in alte locuri...pe langa faptul ca pari din comuna primitiva, mai este si periculos sa iei orice microb sau virus de pe trotuar (unul scuipa pe jos,alt catel face pipi...).
Ce crede lumea, este si asta ceva, dar un cui sau o sarma in talpa te duce direct la boli infectioase la vaccin antitetanos. Un ciob te poate taia, un rest de guma de mestecat se lipeste de pielea ta cu microbii din gura aluia ce a aruncat-o pe jos. Etc.
Eu am mai facut acest lucru atunci cand ploua tare si apa era pana la bordura trotuarului (vara, desigur) si mi-am luat sandalele in mana si am lipait prin ploaie. Dar nici asa nu e sanatos.

| whatevernvm a răspuns:

E super fain. Si eu fac asta vara cateodata, mai ales cand ploua! E genial sentimentul, cui ii pasa de oameni?

| RAY a răspuns:

Da, fugea dupa mine beata ca am lasto nesatisfacuta, doar pe plaja am vazut

| Doub a răspuns:

Absolut deloc, e libertate maximă.

| Cameliapantiru a răspuns:

Buna, Ana!
Nu mi se pare ciudat, pentru ca am renuntat de foarte mult timp sa mai etichetez astfel oamenii, pentru preferintele lor personale, dar mi se pare neigienic si putin periculos (te poti taia intr-un ciob de sticla sau intepa intr-un ac pierdut pe strada), asa incat nu recomand nimanui sa adopte acest obicei.
E OK, insa, sa te plimbi desculta prin iarba (si eu fac asta, si majoritatea prietenelor mele), daca e o iarba curata, intretinuta, fara balarii, preferabil gazon.

| Staind a răspuns:

Deloc. Si daca m-as holba, ar fi din admiratie pentru spiritul liber, nonconformist.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vara mereu merg desculta pe strada, traieste viata soro, nu te opreste nimeni, distreaza-te!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa nu ti pese de opinia lumii doar de igiena. si mie imi place ideea asta dar mizeriile de pe jos duc la boli groaznice deci nu ti as sugera. esti varsator?laughing

| MistretulPufos a răspuns:

Nu cred ca ar fi foarte bine, deoarece sunt multe obiecte ascutite si periculoase in care te poti rani, plus ca la noi in Romania unde multi nu curata dupa ce cainii lor isi fac nevoile poti calca in excrementele lor ceea ce nu este doar scarbos, ci si periculos deoarece unii caini pot avea viermi carlig, si larvele lor se pot lua prin excremente doar daca le atingi, iti intra prin piele si dupa ceva timp in intestine...asa ca mai bine porti incaltaminte.

| Bibs112 a răspuns:

Ana,sincer e un pic ciudat, dar ce-ti pasa tie de ce spune lumea? Orice om are ciudateniile lui asa ca daca tu te simti bine facand asta...fa asta happy Lumea o sa vorbeasca mereu despre orice face oricine.Important e ca tu sa fii fericita! happy