| GateOne_Anna_1997 a întrebat:

Vreau sa ma ajutati. laughing Deci sunt in clasa a 8-a si nici nu stiu ce vreau sa ma fac si pe ce profil sa ma duc... Imi place ft mult engleza.Ma pricep am note de 9-10 la engleza. Cu romana 6-7. Cu matematica sunt praf. Nu imi place chimia, fizica, biologia. Urasc istoria chiar daca am note intre 6-7. La franceza sunt praf. nu stiu nimic. Dar imi place spaniola. am facut in a 7-a putina spaniola dar dupa m-am mutat la alta scoala si acum fac franceza. Si cred ca o sa imi fie cam greu pentru ca eu cele mai multe clase le-am facut in Cipru. Stiu sa vorbesc limba greaca.
Eu ma gandeam sa ma fac politista pentru ca oamenii te respecta si imi place uniforma. laughing Sau make up artist... Mama mea se gandea sa ma fac traducator. M-am informat putin pe net despre profilul filologie. doar ca mi-e frica cu lb. latina cu franceza, cu istoria si chiar si cu geografia. Puteti sa ma ajutati va rog? sad

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Ca makeup artist poti face ulterior, aici iti trebuie doar cursuri de specializare. Pana ajungi aici, alege un liceu cu profil uman. Daca stii greaca, atunci latina va fi floare la ureche. Desi de geografie, istorie si materiile care nu-ti plac, din pacate nu vei scapa asa de repede, nu conteaza cat vei scoate pe parcursul anilor, cel mai important este sa iei bacalaureatul cu brio si sa ai o nota de trecere pentru o facultate. Dupa absovirea liceului, ai destule oportunitati in alegerea unei facultati, precum: cea de la litere, jurnalism, limbi straine, drept, SNSPA, politie, relatii intenationale si studii europene, psihologie, sociologie si asistenta sociala, Academia de studii economice din Bucuresti, management si marketing, industria comertului si turismului. Ai destule usi deschise.

Nu mai sta cu stres, iti vei face prea mult rau.

Fruntea sus si mult succes!

Ola kala tha einai! Tha vlepeis!winking

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Du-te pe filo dar cauta un liceu daca are engleza-spaniola.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E imposibil sa stii engleza bine, daca nu stii romana.

| vajiace a răspuns:

Daca sti greaca si engleza poti sa devi un ghid turistic, dar asta depinde si de istorie.