| DerpinaSiDerp a întrebat:

Vreau sa va cer sfatul.Anul acesta intru in clasa a VIII-a si ma gandesc deja la ce liceu voi da cand termin.Cred ca am sanse la amandoua pentru ca a VI a si a VIIa le-am terminat cu 10, pe cand a V a am terminat cu 9, 96.
Va dau niste detalii despre cele 2 licee, voi la care ati da?
Liceul A-se afla cel mai aproape de casa.Se poate ajunge usor, cu masina sau cu autobuzul.Se intra cu orice medie.Sunt clase si dimineata si dupa-masa.Nu e liceu de,, top" si nici nu sunt niste elevi chiar straluciti.Au existat multe violente numai in acest an scolar incheiat.Cunosc toti profesorii,deci nu va exista,,acomodarea dificila cu ei".O sa fie multi din colegii care nu m-au placut in gimnaziu si mereu m-au jignit pentru ca invat.
Liceul B-Este in localitatea vecina,se ajunge mai greu, asa ca ori trebuie sa merg cu masina ori sa stau la camin.Se intra mai greu,sunt ore numai dimineata si e unul dintre liceele de top ale judetului, multi elevi fiind de performanta.Nu voi cunoaste pe nimeni, decat pe o profesoara si pe fiul ei.Majoritatea celor de aici sunt fete.Nu au existat cazuri de violenta.

---Deci voi unde ati da.Si inca o intrebare. Daca vreau sa dau la medicina, ce este mai convenabil: mate-info sau bio-chimie?

-Funda!-

2 răspunsuri:
| buburuza2007 a răspuns:

Bio-chimie daca vrei sa dai la medicina si as alege liceul b din 2 motive:1)sunt departe de ai mei si imi fac de cap 2)este mult mai sigur pentru mine ca elev

| mrscarter a răspuns:

Eu iti sugerez sa alegi liceul B. Gandeste-te va vei sta 4 ani alaturi de acele persoane ce nu te vor lasa in pace. De acomodat, te vei acomoda, crede-ma. Asta ni se intampla tuturor si vei vedea ca vei cunoaste niste persoane care au multe lucruri in comun cu tine. Localitatea este intr-adevar o mica piedica dar te vei obisnui.
Pentru medicina cel mai indicat profil ar fi cel de bio-chimie.