| anonim_4396 a întrebat:

Vreau să vă povestesc câte ceva despre problema pe care o am în momentul dat și dacă puteți, desigur, să mă ajutați cu niște sfaturi. Deci, am 17 ani, înălțimea 1.56-1.57 și de când mă știu am cântărit 43 kg și niciodată nu m-a deranjat acest fapt, chiar de împotrivă, eram mărunțică și îmi plăcea acest lucru. Dar vara asta am avut o situație de stres pot să zic, în care când mâncam, îmi venea să vomit și fiind tot așa câteva zile la rând, am slăbit foarte tare, până la 38 kg. De la început nu am observat, dar au început a glumi pe seama mea câteva persoane că "fu, ce ești de slabă", "nici fund, nici sâni", "ești o scândură". Nu vă imaginați cât de mult m-am complexat din cauza acestor vorbe, am început a purta haine largi să nu se observe cât de slabă sunt, nici vorbă de pantolni strânși pe corp sau coftițe. Au început să îmi vie fel de fel de gânduri, că nimeni nu mă va iubi pentru felul cum arăt, că nimeni nu se va uita la mine, că cui îi trebuiesc eu atât de slabă. Sună stupid, dar na. Am trecut și pot să zic că trec în continuare prin această perioadă. Acum cântăresc 40-41 kg, mi-e foarte greu să mă îngraș. De asta am ajuns să scriu aici. Cum pot să mă îngraș măcar cu câteva kg? Și cum pot să fac să îmi fie paralel de vorbele altora? Cum pot să le răspund în așa fel ca să le arăt că mi-i paralel? Și voi, băieții, vă uitați numai la fete cu "fund și sâni"? Vă mulțumesc anticipat de ajutor!

Răspuns Câştigător
| PeLeU a răspuns:

Nu cred ca exista vreun baiat care sa treaca pe strada si sa nu spuna in gand ( mama ce buna e astalaughing)...
Glumesc, normal ca nu, eu unu nu sunt genul de baiat care sa fiu atras de o fata datorita fizicului, degeaba ai fizic, daca te comporti ca o maimuta...
Nu te mai gandi si nu mai fi stresata pe treaba asta ca nu te ajuta cu nimic.
Si eu am 17 ani, 1.83 inaltime si 57 kg, cand ma uit in oglinda primul lucru pe care il spun este ( mama ce slab sunt)).
Nu ti face griji, o data si o data o sa te ingrasi, cu cat o sa fi mai stresata cu atat nu rezolvi nimic.
Daca nu poti sa te linistesti, consulta un medic psiholog daca e cazul si explica-i care sunt framantarile tale si o sa te rezolve, iti garantez eu.
Si eu am avut depresie din cauza faptului ca nu faceam fata la materia pentru admitere la medicina, dar cu mari eforturi acum o stiu pe de rost.
Bafta?

5 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Organismul uman trece prin modificări ample în perioada de vârstă dintre 10-20 de ani. Apare activitatea sexuală, creșterea devine accelerată, gândirea, sentimentele, percepția asupra vieții se schimbă.
Datorită acestor modificări morfofiziologice, fiecare organism reacționează diferit.
Nu ai ajuns la maturitate și din cauza aceasta ai aceste fluctuații! Referitor la înălțime, părinții trebuiau să te ducă de mică la activități sportive, ca să poți să te dezvolți. Acum este prea târziu.
În rest, stai liniștită, o să vină și perioada când o să îți dorești să ai kilogramele de acum.
Referitor la gura lumii.
Trebuie antrenament, înaintarea în viață, dar mai ales să devii nesimțită la ce spun alții despre tine!
Să nu îți pese, eventual să iei în râs totul!

| Tokyo44 a răspuns:

Stiu un caz public care a trecut prin ceva semanator.https://www.facebook.com/serban.lorena.9 Toti avem pe cineva care sa ne placa/iubeasca indiferent ca suntem slabi, grasi sau altfel.

| GLA a răspuns:

Toti avem complexe dar e bine sa sa nu le lasam sa infloresca prea mult in capul nostru, nimeni nu este perfect. Nu trebuie sa pui la suflet ce spun prietenii tai caci o fac din nesimtire sau sa se simta ei COOL, ca na asa e moda, daca razi de cineva esti smecher, bombardier, in fine. Ideea de baza si sa iti intre bine in cap este sa te simti tu bine in propriul tau corp, cu fundul tau, cu sanii tai, etc, daca tie iti place cum arati asta e tot ce conteaza, invata sa nu mai asculti de gura lumii doar cu exceptia daca ai cu adevarat de invatat ceva de bine si folositor tie. La 25 de ani ai mei ma intereseaza sa aiba si ceva in capu ala nu doar fund si sani, da sincer si aspectul fizic conteaza este ceva normal dar conteaza sa te duca si capul si sa ai un caracter frumos. Capul sus Alina si ai mai multa incredere in tine!

| anonim_4396 explică (pentru GLA):

Mulțumesc mult!

| MichaelParker03 a răspuns:

Hi!
Legat de faptul ca esti slaba, eu cred ca ar trebui sa te vada un medic. Daca nu ai apetit sa manaci ai putea sa iei niste pastile pentru apetit de la farmacie dar cred ca cel mai bine ar fi sa te vada un medic.
Legat de cei care se i-au de tine pentru ca esti slaba, ai putea sa le spui ca te deranjeaza acest lucru sau pur si simplu sa-i ignori.