| ChrissaR a întrebat:

Vreau si eu regulile de la ridicarea la putere a unui numar. La mate.
Fundita!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La inmultire :
a (la puterea n) x(ori) a(la puterea m)=a (la puterea n+m)
ex: 2 (la a3a) x(ori) 2 (la a2a) = 2(la a 3+2) = 2 la puterea 5 = 32

La impartire :
a (la puterea n) :(impartit) a ( la puterea m) = a (la puterea n-m)
"n" trebuie sa fie mai mare sau egal cu "m"
ex: 6 (la puterea 13) : 6 (la puterea 10) = 6 (la puterea 13-10) =6 la puterea 3= 216

Pentru a ridica o putere la altă putere scriem baza şi înmulţim exponenţii.
ex: a la puterea n ( totul la puterea m) = a ( la puterea n ori m )
adica. 5 la puterea a2a ( totul la a3a) = 5 la puterea 2 ori 3=5 la puterea a6a = 15625

sper ca ai inteles ceva :-s :x.

daca nu descarca documnetul din dreapta paginii
http://www.didactic.ro/......-p73200-t6

| ChrissaR explică (pentru anonim_4396):

Am inteless. Multumesc multt. :3

1 răspuns: