| Catacombe a întrebat:

Maine dau teza la mate si nu inteleg ceva : Cum aflu cu cate zerouri se termina factorialul? Mi-am schimbat caietul si nu mai gasesc lectia. Din ce mai tin minte era ca se numara factorii de 5. La un momendat se numara numai unul apoi 2, 3 etc. Dar cand se numara 2 factori de 5? Si pentru a afla cu cate zerouri se termina trebuie sa ma folosesc de ridicarea la putere sau cum? Am gasit un exemplu pe net dar nu inteleg : era 180!. La urma punea 125 contine UN facotor de cinci, fiindca s-au numarat mai demult restul 2. Dar la cei cu 2 cum numar si cum stiu cand sa adun-scad?
FUNDA celui mai rapid si bun raspuns

Răspuns Câştigător
| dennixtreme a răspuns:

Imparti pe rand de la 5 la cea mai mare putere de 5 mai mica decat numarul din factorial si aduni caturile.

Ex: la 180!
180/5 = 36
180/25 = 7 rest 5
180/125 = 1 rest 55

36 + 7 + 1 = 44 zero-uri