| armageddon22 a întrebat:

Buna ziua am si eu o intrebare urgenta luni am examenul national de clasa a 8-a la romana si vreau sa stiu daca la subiectul 2 poate pica textul nonliteral,stirea,anuntul publicitar, articolul de ziar/revista.
Va rog spuneti-mi e urgent sa stiu asta ( la subiectul 2, cine a mai dat examenul)

Răspuns Câştigător
| EşanuPaula a răspuns:

Cel mai bine ar fi să îţi înveţi, măcar definiţia şi vreo 3 trăsături.
Crede-mă, o să regreţi că nu ţi-ai învăţat-o în cazul în care o să-ţi pice şi nu o să ştii să rezolvi, şi nu cred că-ţi convine să pierzi 12 puncte aşa, din prostie.
Mult succes!:*

5 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

Bună.
Şi eu dau luni examenul. Da, e posibil să cadă textul nonliterar. Mai bine să îl ştii şi să nu cadă, decât invers.

| DavidTTwowTT a răspuns:

Eu stiu ca la toate examenele de capacitate la disciplina limba si literatura romana, la subiectul 2 este text non-literal. Eu, anul trecut, am facut tot anul variante si la toate era text non-literal si asa a fost si la examen.

| armageddon22 explică (pentru DavidTTwowTT):

Am cautat pe google
http://www.gandul.info/......a-11013261
anul trecut a fost sa prezinti o intamplare reala sau imaginara nicidecum un text non-literal.

| DavidTTwowTT a răspuns (pentru armageddon22):

Mhm,nu stiu ce ai cautat tu, dar eu n-am avut asa ceva la examenhee hee.

| Danassassin a răspuns:

Nu prea cred! Nu cred ca sunt incluse in programa! Dar totusi invata, nu se stie ce iti va pica!