| Zizititi1234 a întrebat:

Buna ziua! As dori sa stiu cum as putea sa îmi conving părinții sa fac anii de licei in alta tara.Sunt clasa a 8a si urmeaza sa dau evaloarea nationala dar ceva ma tot impiedica si anume gandurile de a face liceul in alta tara. Îmi diresc sa fac liceul in Portugalia în Lisabona, deoarece acolo am și rudenii si de când am fost acolo nu ma pot dezlipii de acel loc. Ma gandesc zi si noapte la aceea tara si chiar îmi doresc sa merg si la liceul la care merge si varul meu. Mica problema este ca mama mea nu prea vrea asta.Parintii mei au stat multi ani acolo și s au intors in Romania inainte de nasterea mea.Imi doresc foarte mult sa ii pot convinge sa fac acolo liceul, chiar daca poate va fi nevoie sa repet clasa a 8a deoarece nu cunosc limba,dar sunt pregătită sa fac orice doar ca sa îmi indeplinesc visul. Stiu ca poate suna chidat dar daca aveti lucruri care ma vor ajuta sa ii conving,le voi asculta cu mare placere, daca nu, am sa va respect opinia chiar daca pe mine nu ma va face sa îmi schimb visul la care visez de mult.Multumesc frumos!

7 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Eu cred ca este destul de pripit sa te muti in alta tara inca pe acum.Majoritatea tinerilor fac acest pas odata cu admiterea la o facultate straina. Optiunea aceasta mi se pare mult mai matura si mai stabila pentru tine, pentru ca dupa ce termini liceul esti deja majora si privesti lucrurile din alta perspectiva.Atat timp cat iti dai silinta la liceu poti intra la orice universitate straina doresti.Multi colegi de-ai mei asa au procedat, nu si-a luat nimeni zborul inainte de vreme. Orice alegi, mult succes!

| Fatamuntilor a răspuns:

Sunt licee bune si la noi in tara similare cu cele din alte tari!
In plus cred ca criterii de selectie, crezi ca le ineplinesti?
Eu zic sa termini un liceu bun in tara la noi, ca apoi sa aplici la facultate in alta tara! Majora fiind lucrurile vor sta cu totul alfel
Nu vei renunta la visul tau, ci il amani cativa ani.

| siriusblack98 a răspuns:

Iit zic eu cea mai buna metoda, daca tot ai rude acolo, intai vorbesti cu respectivele rude si le explici ce ne-ai explicat si noua iar apoi te rogi de acele rude sa-i convinga pe parintii tai ca ar fi o idee buna sa te lase. Dar acum cat de mult le-ar conveni sa te tina la ei 4 ani cat e liceul, nu sunt sigur, doar tu stii cat de buna e relatia alor tai cu rudele respective.

| Konstantinos99 a răspuns:

Poate poti sa iti gasesti un liceu in Romania care sa fie colaborant Erasmus+ si in fiecare an poti sa pleci timp de 30 de zile in schimb de experiente.Eu zic ca e o metoda sa fi si tu impacata si parintii tai, stiu ca pare tare sa fi intr-o tara tot liceul, dar sa fi ca un vizitator si invacel e super pe o perioada mai scurta e ma interesant, e ca si cum adaugi o propiere de tara respectiva exact ce zici si tu.
https://erasmus-plus.ec.europa.eu/......l-mobility

| Fiamma a răspuns:

Bună! Dacă ai rudenii acolo și câteva cunoștințe e perfect. Mai ales dacă părinții tăi te lasă să locuiești cu rudele. E greu pentru părinți să se obișnuiască cu idea că vrei să faci liceul în altă țară.
Și eu am avut problema aceasta cu părinții mei când am absolvit liceul și am vrut să dau la facultatea de medicină în Franța. Cunoșteam limba și oricum am vrut să plec din România și era oportunitatea cea mai mare să plec, dar părințiilor le era frică să mă lase să plec într-o țară străină singură. În prezent sunt anul 2 la facultate în Franța și am reușit să-mi conving părinți, chiar dacă mă sună des să vadă dacă sunt bine și încearcă să mă facă să vin în România.

| dullcat a răspuns (pentru Fiamma):

Plecarea la facultate e altceva, aici este vorba, totusi, de un minor.

| Zizititi1234 explică (pentru dullcat):

Stiu,și va inteleg perfect, dar pentru mine înseamnă mult asta si chiar vreau sa fac acest pas măreț.