| UTB650M a întrebat:

Buna ziua!
Ma numesc Florin, as avea si eu o intrebare, dar... imi este putin cam rusine!
Cam de un an incoace am inceput sa fiu dependent la masturbare (de laba), ma mai uit si la filme porno. Si as vreau sa nu mai fiu dependent de masturbare! Va rog ajutati-ma, va rog din tot sufletul meu! Dau si funda numa sa scap!

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cand simti ca vrei sati duci mana la penis o prinzi cu cealalta si o dai la o parte, trebuie doar sa fi constient ca nu vrei sa o mai faci

| Elvina a răspuns:

Nu prea ai cum sa scapi. De ce ti-ai dori asta? E ceva normal si animalele o fac. Si apoi daca vrei sex, gaseste pe cineva cu care sa o faci. Masturbarea si filmele pentru adulti nu se compara cu o persoana reala. Toate bune!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Stai linistit, masturbarea este ceva normal pentru un organism sanatos, atata timp cat nu faci exces nu te afecteaza cu nimic

| Radu284 a răspuns:

Nu prea inteleg care este problema ta, si de ce ai vrea sa scapi de ea... Dar daca vrei sa scapi neaparat, pur si simplu nu o mai face. Sa vedem cat de fericit vei fi.

| Seba2013 a răspuns:

Rusinea este o piedica.

Trebuie sa stii ca de la parintii tai mostenesti unele caracteristici genetice, pe care ei le-au invatat si experimentat foarte bine.

Sunt unele sentimente pe care le simtim fara ca noi sa vrem.

In capul nostru se afla 3 creiere.

Unul care este rational si te ajuta sa faci tot ceea ce doresti.

Altul este sentimental, care se ghideaza dupa propiile reguli.

De expemplu daca te aflii intr-o situatie de pericol aceste creier sentimental se activeaza iar o data activat produce o serie de hormonii.
Acesti hormoni in sange te impulsioneaza catre un comportament, doar acel comportament poate sa scada acei hormoni, se numeste reactia de lupta sau fuga.

Asta se intampla si la masturbare.

Excitatia apare pe creierul sentimental, iar o data se apare cresc hormonii, iar hormonii cer masturbare.

Pentru ca doar la masturbare cad hormonii.

Tu nu vei putea sa stai mult timp cu hormonii ridicati, pentru ca organismul tau este obinuit cu hormonii la nivelul normal.

Iar acel nivel normal doar masturbarea poate sa il modifice, atunci cand apare faza de rezolutie de la raspunsul sexual.

| hhhapciuuu a răspuns:

Pai... e o tehnica spirituala laughing
1 – mentineti atentia focalizata pe punctul aflat cu doua degete mai sus de energia sexuala. Cel mai probabil veti simti anumite furnicaturi si o incalzire in acest punct. Ramaneti cu atentia focalizata aici, cautand sa simtiti propriile vibratii erotice;

2 Asezat pe sol, cu coloana vertebrala dreapta, imaginati-va in centrul coloanei vertebrale un fir argintiu care pleaca de la baza coloanei vertebrale si iese prin crestetul capului. Imaginati-va cum energia voastra erotica urca prin acel fir argintiu si pe masura ce urca devine din ce in ce mai rafinata.

3 Contractati rectul timp de cateva secunde, apoi relaxati-l. Faceti acest exercitiu 20 – 30 de minute pe zi, timp de sase luni sau un an.

sper doar ca nu te-am aburit si n-ai inteles nimic.
poti cauta pe net ' transformarea energiei sexuale'. sunt multe articole si poate intelegi mai bine asa

| Alllllexandra a răspuns (pentru hhhapciuuu):

Omg ce tampenii spui acolo

| hhhapciuuu a răspuns (pentru Alllllexandra):

Multumesc laughing alte pareri? nu? NU? ok...
laughing

| Alllllexandra a răspuns (pentru hhhapciuuu):

laughing

| ArthurKn a răspuns:

Decat sa-o violezi pe una si s-o lasi cu burta la gura, mai bine o laba!
Uite asa s-au umplut orfelinatele, nu si-au putut abtine hormonii.
Masturbarea e ceva normal, tot vezi copii de 11-12 ani pe TPU intreband ca sunt dependenti si nu pot sa se lase. Aici da, astia ar trebui sa se lase, ar trebui sa se bucure de viata, nu sa dea ''la maciuca''.

| BadLara a răspuns:

Onania salveaza Romania!
Plus ca o sa o ai mult mai mare peste cativa ani daca te tii de "sport"