| bogdy_8260 a întrebat:

ma numesc Bogdan, am 14 ani si cred ca am o problema
de 2 ani, adica de la 12 ani am inceput sa ma masturbez, insa nu aceasta este problema mea, problema este ca aceasta masturbare para m-a facut dependent de ea si numa mai pot opri. De precizat este faptul ca ma masturbez odata pe zi, rareori reusesc sa ma abtin timp de doua zile. As avea cateva intrebari:
1. Este normala aceasta asa zisa dependenta de masturbare?
2. Pot sa scap de aceasta dependenta? daca da, cum?

Răspuns Câştigător
| JeSa a răspuns:

Buna! masturbarea poate crea obisnuinta, si intr-adevar sa nu mai poti ejacula in vaginul unei femei. Toti barbatii trec prim probleme de ejaculare, precoce sau intarziata, cu siguranta vor ajunge la cele de erectie…. Nu trebuie sa te sperii daca o sa iti dai drumul prea repede …. cand o sa ai o prietena. Si cu atat mai mult nu cred ca o …masturbare pe zi duce la o astfel de stare, mai mult decat duce starea de excitatie, sau oricare alt motiv…. include si consumul de Pepsi.Masturbarea te invata sa traiesti sexual si pe urma…devine pur si simplu …o optiune mereu disponibila. Evident nici un exces nu s-a dovedit prea…. sanatos. dar cred ca o masturbare pe zi…la pubertate si adolescenta, si…. cat timp iti doresti asta…dauneaza cu mult mai putin decat excesul de Pepsi, sau Coca-Cola…. Din contra…. ajuta…
Masturbarea duce la descarcare, la eliberare, la o stare de bine pentru fiinta ta…Toti am avut si avem frici…. important este sa le depasesti, si sa nu le lasi sa te domine…. ca o sa fie tot mai greu…. de alungat.
Ps. Poate nu ar ….strica sa te impaci un pic cu tine si cu ce te satisface…. s-ar putea ca anumite atractii sa…. dispara…. sau sunt inlocuite de…. altele….
Si tot cu siguranta iti spun ca este foarte importanta o igiena corespunzatoare. Atunci da…. trebuie decalotat, intotdeauna cand il speli. Si iti recomand sa il speli si sa te speli pe maini inainte si dupa masturbare. Daca o sa iti fie,, lene,, s-ar putea sa te pricopesti cu o fimoza,, si decalotarea atunci nu va fi o optiune ci o procedura dureroasa. Asadar…igiena, in primul rand…. si apoi o sa gasesti cu…. tehnicile., si inca ceva ajutati subconstientul; incearca sa,, iti bagi in cap,,…in locul fricii,, ca esti cel mai bun, potent etc…. Suna aiurea…. dar functioneaza. Si prin repetitie….Succes!
Cu dragwinking Jessy!

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E destul de frecventa aceasta dependenta de masturbare. Scapi de dependenta (fiindca masturbarea la varsta ta e normala, dar intr-un ritm mai moderat) facand mult sport. In general, trebuie sa fii foarte ocupat, sa te ocupi mult de scoala si sa faci macar doua ore de sport pe zi, astfel incat cand ajungi seara in pat sa fii foarte obosit atat fizic cat si mintal.

| Barajag a răspuns:

Iti pot spune ca este normala, in ce priveste renuntarea la a te masturba, e sa-ti gasesti o partenera la fel de activa ca si tinebig grin.Bafta!

| seawolf a răspuns:

Cu ce te ajuta o prietena cand ea te innebuneste si abia astepti sa scapi de ea ca sa te duci acasa si s-o faci gandindu-te la ea laughing.
Mai lasa calculatorul deoparte si ai sa vezi ca nu o sa te mai gandesti asa mult la chestia asta happy
Remember dudes, tipu are 14 ani credeti ca sunt multe gagici care la 14 ani se cred Sandra Roumain?

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Ar trebui ca atunci când practici masturbarea să îţi fixezi ca scop menţinerea organului cât mai mult în erecţie. Vei învăţa astfel să îţi amâni ejacularea. Nu obţii rezultate spectaculoase imediat dar prin perseverenţă...
În felul acesta vei lupta împotriva merelui duşman care te urmăreşte şi îţi va crea neplăceri în relaţiile sexuale: ejacularea precoce.

| lololololol a răspuns:

Da, totul e absolut normal...

| blunts a răspuns:

E normal. Si da poti scapi de ea daca iti faci o "prietena". Si chiar daca o faceti sau nu, nu o sa te mai gandesti la masturbare...La mine a mers

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
O să treci peste această etapă a vieții (sau poate nu) când ai să-ți faci o iubită.
Mare grijă la igiena intimă și a mâinilor.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Get a woman, dude! Stai linistit, o sa treci peste asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o chestie absolut normala, atat la baieti cat si la fete.
Trebuie insa sa ai mare grija sa nu afle si alte persoane, caci risti sa fi luat in batjocura.
Incearca sa-ti gasesti o prietena, nu neaparat sa faceti sex, dar sa aicu cine vorbi deschis si pe cine sa te poti baza la nevoie.
Si inca o data nu te speria, dar ai grija!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da greu este prtoblema masturbari.incearca prin metode crestine, tine post. asta nu inseamna sa nu mananci carne.nu in acest post sa nu te indragostesti de nimeni si sa nu te gandesti nicila sex sau ceva ce duce la acest lucru.fi siguri cadaca vei tine serios acest post vei scapa.inceaca sa ti postul timp de o samptamana sau doua sau cate crezi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bogdane am citit undeva si si scria ca masturbarea este normala pana la varsta de 15-17 ani. Dupa ce ai trecut de varsta de 15 ani nu o sa mai simti nevoia asta ba chiar nu o sa ti-o mai doresti.Si crede-ma este adevarat am trecut prin asta.Succes!

| creidel a răspuns:

Prietene citste consecintele si nu cred ca o sa mai vrei sa 'freci lampa'