| anonimuldepetpu a întrebat:

Bună ziua! Știe cineva cum se face abonamentul de elev pentru călătoria cu trenul? Se pot face fără acordul părinților/ prezența lor? Vreau detalii clare, elaborate și exacte. Ce anume trebuie să îi arăt controlorului în tren? Am voie să circul cu trenul gratuit în afara orașului dacă sunt elev? La ce sumă ajung amendele? Dacă plătești amenda, te coboară din tren sau te lasă să te duci până la destinație? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| nimenialtuHiphop a răspuns:

Buna, fiind student sau elev tu ai oportuitatea de gratuitate. Tot ce trebuie sa faci este sa te duci la secretariatul liceului sau scolii tale cu carnetul de elev si sa ceri sa ti-l vizeze ( adica sa iti puna o stampila pe el care sa ateste ca tu studiezi si esti elev la scoala respectiva ) Dupa, oricand vrei sa mergi cu trenul te duci la casa de bilete cu carnetul de elev vizat si ceri un bilet pentru elev. Iar tu o sa ai bilet gratuit si daca vine controlul pur si simplu il arati. Poti merge in toata Romanialaughing)) iar de amenda nu este cazul.