| unmaryo a întrebat:

Buna Ziua, verisorul meu s-a lasat de scoala iar azi cei de la primarie au primit un plic de la scoala, el are parintii divortati si are alocatia normala si o alocatie complementara, daca nu mai merge la scoala el avand 17 ani, nu mai primeste nici alocatia normala nici complementara?

3 răspunsuri:
| Simyna a răspuns:

La un search rapid gasim Legea nr.277/2010 privind alocaţia pentru susţinerea familiei care spune ca:
Familiile care au în întreţinere copii de vârstă şcolară, beneficiază de alocaţie în condiţiile în care copiii frecventează fără întrerupere cursurile unei forme de învăţământ organizate potrivit legii, cu excepţia celor care le întrerup din motive medicale.
Daca nu mai vrea la scoala poate sa se angajeze, nimeni nu ii da bani sa stea degeaba, ajutorul respectiv e pentru familiile fara posibilitati ca sa reuseasca sa isi tina copiii in scoala, sa termine liceul si sa poata sa mearga la o facultate, sa faca ceva cu viata lor.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu, nu va mai primi alocatie daca se lasa de scoala.

| unmaryo explică (pentru dullcat):

Cea complementara este un ajutor social, il v a mai primii si pe acela?