| federerdinamo a întrebat:

Bunaa!:* Deci...am si eu la civica o tema: CE INSEAMNA PENTRU MINE SA FIU LIBER!? As vrea si eu sa ma ajutati in 20 de randuri sa imi faceti o compunere cum credeti voi, in opinia voastra ca sa o pot scrie si eu. (as vrea daca puteti sa introduceti in opinie si faptul ca pentru mine sa fiu libera inseamna sa nu am aproape nicio responsabilitate) va rog multlove struck. FUNDA pentru cea mai frumoasa:*:*

Răspuns Câştigător
| Bibutzu a răspuns:

Buna!
In pri rand vreau sa te anunt ca libertatea nu inseamna incalcarea legilor si ca nu trebuie sa profiti de ex in obsesie ca un puscarias iesit din inchisoare!

COMPUNERE:

Dumnezeu l-a creat pe om cu trup vazut si suflet nevazut, ganditor si simtitor. A ales sa il lase liber sa isi aleaga singur soarta, sa treaca de partea binelui sau a raului dupa cum doreste.
In vechiile timpuri, stramosi nostri nu au fost liberi. nici fizic nici moral! Erau pedepsiti asprul la fiecare gresela, si nu de dumnezeu ci de "conducatorii' cruzi pe care ii aveau.Nu le era permis sa spuna ce simte, sa jigneasca stapanul sau sal contrazica. pentru ca ei erau niste sclavi.
Timpul a trecut, libertatea a devenit un drept pe care tu il alegi daca il vrei sau nu. Unii pretuiesc acest drept si se bukura de; dreptul la vot, de comunicarea libera spunand ceea ce simte si ceea ce gandeste, de calatoriile peste hotare pentru ca stim ca nu de mult ne era interzisa parasirea tarii.Insa unii, certati cu legea, pierd acest drept prin infractiuniile pe care le fac:crime, inselaciuni, furturi etc.Toate cele spuse mai sus sunt drepturi la libertate pentru adulti. Un copil pentru afi liber trebuie sa simta puterea si dragostea parintilor care il ocrotesc si nu-i paseaza foarte multe responsabilitati lasandu-l in voie sa se bukure, sa invete, sa se joake. in cateva cuvinte sa se bukure de viata in mod legal si cinstit!

SPER AC TE-AM AJUTAT...:X Funda?hee hee