| wazza a întrebat:

Cam cate kcal trebuie sa consume normal, o persoana, un adolescent? Va rog nu mi dati site uri si site uri, spuneti mi sigur cat. funda

Răspuns Câştigător
| Luizaaa a răspuns:

Pentru barbati
MB (metabolismul bazal) = (13, 397 x masa in kg + 4, 799 x inaltimea in cm – 5, 677 x varsta in ani + 88, 362) kcal/zi

Pentru femei
MB (metabolismul bazal) = (9, 247 x masa in kg + 3, 098 x inaltimea in cm – 4, 330 x varsta in ani + 447, 593) kcal/zi
Asa zic specialistii dar iti dau si un calculator de calorii:
http://www.csid.ro/calculator-calorii/
Insa eu stiu si de la biologie ca trebuie sa consumam in jur de 2500 calorii