| datesraluca a întrebat:

Cand sunt in preajma prietenilor mei, sunt cea mai vorbareata, cea mai nebunatica si toti "ma iubesc", in schimb cand sunt in preajma prietenilor prietenului meu sunt foarte timida, am impresia ca imi urmaresc orice miscare etc. Ce as putea face sa ii impresionez sa ma vada altfel, ce ar trebui sa fac?

13 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Tu vrei o relatie de vis, perfecta. E de inteles ca nu vrei sa il superi. Practic tu inventezi aceasta persecutie. Iti e teama ca ii vei gresi cu ceva si te va parasi. Fii tu si incearca sa treci peste aceste lucruri. E normal sa fii mai rezervata in fata iubitului. Mai ales daca relatia e la inceput. O sa vezi ca dupa ce prinzi mai multa incredere in el o sa vezi ca te place si nu trebuie sa iti faci atatea griji. Practic, daca tu te temi sunt mai multe sanse sa o dai in bara. Risti sa crezi ca exista subintelesuri in vorbele lui. Incearca sa vezi care sunta calitatile tale forte si bazeaza-te pe ele. Cu siguranta il impresionezi si acum altfel nu ar fi cu tine. Iti spun ca majoritatea baietilor nu stau cu o fata pe care nu o plac. Trebuie sa ai tu ceva special. Succes!

| Bacemi a răspuns:

@raluk, scuze ca nu am inteles de la inceput. Ideea e ca prietenii tai ti-au fost de multe ori alaturi si stii ca poti avea incredere in ei. Cu prietenii lui, probabil esti mai distanta pentru ca ei nu sunt cum ai vrea tu sa fie. Am avut si eu problema asta. Am prieteni foarte de treaba. Cand m-am intalnit cu prietenii fostei mele iubite, toti ma vanau si incercau sa imi puna bete in roate. Imi intorceau vorbele, ma faceau sa par penibil. Mereu ma simteam persecutat si urmarit. Ai dreptate. Nu gresesti. Ei chiar iti vaneaza orice miscare. Sunt rautaciosi. Sunt prieteni care incearca sa te ajute sa te integrezi si prieteni care incearca prin orice mijloace sa te faca sa te simti mizerabil. Din ce spui tu ei sunt din a doua categorie. Probabil si pentru el nu sunt prieteni adevarati altfel nu ar face asa ceva. Probabil prietenia lor cu el e una de conjunctura. Ma indoiesc de faptul ca el le-ar spune lor cele mai ascunse secrete. Ori te ataca pe tine pentru ca au o placere groaznica de a te necaji ori joaca rolul de soacra si nici o fata nu e destul de buna pentru amicul lor. Eu am incercat cat de mult am putut sa fiu eu, natural si sa le arat ca nu ma afecteaza vorbele lor dar pana la urma am cedat. Am mintit odata, am fost fals constrans de o presiune psihologica. Dupa asta am cedat si nimic nu a mai fost la fel. Nu am mai putut sa fiu sigur de mine. Am stiut de la inceput ce fel de oameni sunt si mi-am zis ca singurul mod in care le pot face fata este sa fiu eu natural. A functionat o vreme, dar dupa nu am mai suportat.
Eu nu am reusit, dar daca pe tine baiatul acela te iubeste si tu il iubesti cu adevarat, poti trece peste asta. Incearca sa ai incredere in tine si sa incerci sa pari indiferenta fata de atacurile lor.

| Silvia a răspuns:

Cu siguranta in fata lor nu stii cum sa te porti pentru a fii placuta, insa trebuie sa treci peste aceasta bariera invizibila si sa te imprietenesti si cu ei, astfel vei fii in largul tau.

| JeSa a răspuns:

Sa fii tu, asta trebuie sa faci...lasa impresionatul, asta tine de "ingamfare"(parerea mea),,, totusi e bine sa te rezumi prin bun simt, sa ai un comportament civilizat vizavi de toti; in rest vor decurge treburile ca atare, prin comunicari(iti ajuta sa ii cunosti prietenii si viceversa)...

| i.love.me a răspuns:

Nu poti sa ai tot.asa e si la mine.stai flexy:-J
prietenii tai sunt prietenii tai si pana la urma prietenul tau trebuie sa te iubesca nu? nu ai nevoie si de ceilalti
winking gandeste-te bine.si fi naturala cu cat iti doresti mai mult un lucru asa se diminueaza sansele de a'l obtine

| aniohetova a răspuns:

Sa te porti la fel cum te porti de obicei. Sa nu lasi o alta impresie pentru ca daca mai apoi ar ajunga sa te cunoasca mai bine ar avea senzatia aia ca esti falsa si nu merge asa. Mai bine fii genul ala de tipa care este prietenoasa, draguta cu toata lumea, arata-te intelegatoare, pentru ca cu cat esti tu insuti mai mult, cu atat o sa-l faci pe prietenul tau sa te placa mai mult si sa se simta bine cu tine si multumit de tine si o sa ii lasi si prietenilor sai o impresie nemaipomenita, si atunci cand o sa aveti certuri sau ceva in genu, prietenii lui ii vor spune ca nu merita sa va certati ca esti o persoana extraordinara si tot asa. Succes happy

Răspuns utilizator avertizat
| Sadd a răspuns:

Schimba`l happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu daca exista leac pentru asa ceva, si eu ma lupt cu aceeasi situatie.
Parerea mea e ca ai dreptate, ei chiar urmaresc orice miscare, pentru ca daca sunt un fel de gasca, si voi sunteti la inceputul relatiei, isi vor da sau nu accordul asupra ta. Pt inceput incearca sa petreceti mai mult timp cu ei, nu fi cu nasul pe sus, incearca sa vorbesti numai cand esti intrebata ca sa nu o dai in bara... Asta macar pana te vei obisnui un pic cu ei, si iti vei da seama cu cine ai de-a face.
Mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e rau sa te simti prost cand esti fata de persoane fata de care trebiue sa faci mereu o figura buna dar daca vrei sa te simti in largul tau invita si o prietena foarte buna care sa te ajute sa te destinzi si gandeste-te mereu ca din moment ce te simti bine cu prietenul tau trebuie sa te simti bine si fata de prietenii lui

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am o problema daca ma puteti ajuta:Am un prieten de cateva zile si mereu cand sunt cu el devin timida nu vorbesc mai deloc cu el el spune ca nu sunt prea vorbareata si nu stiu ce sa fac nu stiu ce sa vb cu el ce subiect sa avem de discutie habar nu am thinking

| datesraluca explică:

Nu cred ca ai inteles, ma refeream la prietenii lui nu la el

| Alexandarina112233 a răspuns:

Imagineazati ca prietenii prietenului tau sunt prietenii tai cu care te simti libera... sper ca o sa-ti fie mai bine