| Alllllexandra a întrebat:

Care de aici aveti parul lung? cum ati reusit sa il faceti sa creasca, ce ati folosit, si cat a durat? vreau si eu par lungcrying(((((((( (am rabdarea necesara dar de preferat cat mai repede)

3 răspunsuri:
| Lariiiiiiii a răspuns:

Fie ca e cald sau frig, daca vrei sa-ti lasi parul sa creasca, apeleaza la micile noastre trucuri pentru par si in scurt timp te poti bucura de o lungime a podoabei capilare care sa-ti ofere posibilitatea de a obtine o multitudine de coafuri.

Tunde-te cand luna e in crestere
Luna influenteaza mareele, dar si cresterea parului. De aceea, daca vrei sa ai picioare fine mai mult timp, epileaza-te cand luna este in descrestere. Iar ca podoaba capilara sa ti se regenereze mai repede, tunde-te cand luna este in crestere.

Maseaza-ti scalpul
Masajul stimuleaza fluxul sangvin de la nivelul scalpului si astfel nutrientii ajung mai usor in foliculul parului. Maseaza-ti scalpul in fiecare zi, timp de cinci minute, cu varful degetelor, pe parul uscat sau folosing uleiuri de masline ori cocos, bogate in nutrienti. Nu uita de acest masaj si in timp ce te speli pe cap. Foloseste sampoane cu formule impotriva caderii parului, care stimuleaza radacina sa dezvolte fire mai rapid.

Citeste si: 5 beneficii ale vopsitului
Ia vitamine
Antioxidantii si complexul de vitamine B ajuta la cresterea parului sanatos si puternic. Daca alimentatia ta este saraca in uleiuri, seminte, cereale si legume, e bine sa iei zilnic un supliment pentru par, unghii si piele.

Renunta la suplicii
Uscarea parului, ondularea, clipsurile, produsele cu alcool si siliconul usuca si ingreuneaza firul de par, ducand la incetinirea cresterii. Pentru o perioada, evita toate aceste tratamente si limiteaza-te doar la sampon, balsam, masca si produse de coafat cat mai naturale.

CIteste si: Ce culoare de par ti se potriveste
Dormi opt ore pe noapte
Este dovedit ca somnul insuficient duce la cresterea nivelului de stres, care afecteaza sanatatea parului, favorizand caderea acestuia si incetinindu-i ritumul de crestere. Un somn de opt ore pe noapte te ajuta sa imbunatatesti metabolismul celular, ce contribuie la randu-i la cresterea mai rapida a parului.

Mananca echilibrat
Un regim alimentar echilibrat mentine sanatatea organismului si stimuleaza cresterea parului. Vitaminele A, B, C, D si E, acizii grasi omega 3, proteinele, zincul si magneziul sunt esentiale pentru un par sanatos si viguros. Alimentele cele mai bogate in aceste elemente sunt varza, spanacul, branza, lintea, fasolea, caisele, citricele, legumele verzi, uleiul de peste, semintele de in, drojdia de bere si cerealele integrale. Toate aceste substante nutritive dauun impuls cresterii parului.
Pune accent pe betacaroten
Este esential pentru cresterea parului. Transformarea lui in vitamina A asigura sanatatea pielii, parului si unghiilor. Legumele verzi si galbene si fructele portocalii si rosii sunt o sursa importanta de betacaroten.

Mananca soia
O dieta saraca in proteine duce la subtierea fi rului si incetinirea cresterii parului, insa una bogata in proteine stimuleaza cresterea acestuia. Conform unui studiu, alimentatia bogata in soia intareste firul de par si determina cresterea mai rapida a acestuia. Tofu este o buna sursa de soia.

Citeste si: 9 trucuri utile pentru ingrijirea parului vara
Spala parul cat mai rar
Evita spalarile zilnice, care usuca parul si diminueaza grasimea naturala a scalpului cu rol de protectie a radacinii, asigurandu-i astfel conditiile pentru o crestere optima. In functie de cat de repede se ingrasa, incearca sa speli parul de maximum patru ori pe saptamana.

Spune stop tratamentelor chimice
Daca vrei ca parul sa creasca mai repede, renunta pentru o vreme la permanent, decolorare sau vopsiri dese. Aceste produse chimice agresive afecteaza foliculul parului, ducand la uscare, cadere si, mai ales, la incetinirea ritmului de crestere. Colorarea sanatoasa a parului se face o data la sase saptamani: aplica vopseaua doar la radacina si las-o pe lungimea parului numai cinci minute, pentru improspatarea culorii.

Citeste si: 5 produse esentiale pentru par
Atentie la medicamente
Unele medicamente determina cresterea mai lenta a parului, cum ar fi anticonceptionalele, tratamentele pentru afectiuni cardiace, tensiune, guta, artrita, depresie.

Renunta la vicii
Fumatul, alcoolul, cafeaua si chiar bauturile racoritoare carbogazoase ingreuneaza metabolismul, diminuand inclusiv potentialul de crestere al parului.
Sursa: http://www.femeia.ro/......de-2121822

| fuzzer a răspuns:

Foloseste ulei de ricin

| AnastasiaKatelimov a răspuns:

Daca vrei sa ai parul lung foarte repede, iti dau un mic sfat: du-te si puneti extensii. E simplu si asa il ai intr-un timp foarte scurthappy