| Carmensitarockon a întrebat:

Care poate sa imi explice si mie timpurile present perfect simple tense si present perfect continuous tense...nu le inteleg deloc...si dau si lucrarelaughing)

Răspuns Câştigător
| deea98 a răspuns:

Pfoai! Si eu am avut probleme foarte mari la timpurile acestea verbale. Dar pana la urma le-am inteles:].

Pai, present perfect e un fel de perfect compus, pentru ca exprima o actiune trecuta si incheiata recent, o actiune petrecuta intr-un timp care nu e precizat.

ex: Tocmai am invatat. (Am invatat acum putin timp, dar nu se stie exact cand)

Present perfect continuous este un fel de prezent, adica exprima o actiune inceputa in trecut care continua pana in prezent.

ex: Invat de 3 ore. saau
Invat de la ora 3.

Deci inca nu s-a terminat actiunea pe care eu am inceput-o in trecut:].
Sper ca te-am ajutat si succes la lucrare!:]

1 răspuns:
| ruxi1728102 a răspuns:

Perfect simple tense exprim o actiune trecuta si incheiata recent, sau o actiune care are urmari in viitor. mai pe inteles, cand timpul nu este precizat in propozitia respectiva, folosesti perf.simple. ex: Am ascultat muzica.- I've listened to music. daca era precizat momentul: Am ascultat muzica ieri., foloseai past simple "i listened to music yesterday." Totodata cand actiunea respectiva prezinta urmari, folosesti perf simplu. ex: Si'a rupt piciorul. - She has broken her leg. (piciorul inca e rupt).

Present perfect continuous exprima o actiune inceputa, dar care nu e terminata. cum a zis si deea, i've been studying for three hours. etc. bafta