| skyfyz a întrebat:

Imi poate explica cineva timpurile prezent in engleza? (Present tense simple, perfect, continuous etc. ). Eu nu stiu cand trebuie folosite (have been, has worked, is working etc.) Si sunt 'criticat' pentru asta.

2 răspunsuri:
| Dia37Andreea a răspuns:

Prezentul simplu il folosesti la situatii permanente, rutina zilnica sau adevarul general valabil si se construieste prin SUBIECT+VERB (cu terminatia S sau ES la persoana a 3-a) exemplu He lives in Romania sau I live in Bucharest.
Prezentul continuu il folosesti la siutuatii care se intampla in momentul vorbirii, planuri pentru viitorul apropiat sau situatii temporare si se construieste prin SUBIECT+TO BE+V si terminatia ING. exemplu I am singing now sau She is reading.