| madiilove a întrebat:

Va rog ajutati-ma. Cand se folosesc in engleza timpurile past tense simple, past tense continuous, present perfect simple si present perfect continuous. Va rog ajutati-ma maine dau testul de intensiv. FUNDA

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Gasesti aici, si multe altele daca mai ai nevoie. succes la test!
http://www.marplo.net/engleza/gramatica

| madiilove explică (pentru mixxjim):

Multumesc mult! :X:X:X:X Imi e de mare ajutor.

| mixxjim a răspuns (pentru madiilove):

Cu mare drag, ma bucur!

7 răspunsuri:
| Melinda1219 a răspuns:

Past simple: actiuni care s-au incheiat.Se folosteste cu :ago, last year, dupa before.
Past continuous: was/were + V-ing = actiuni care se desfasurau intr-un moment din trecut.Ex: I was cooking when he arrived.Se foloseste dupa while.
Present Perfect simple:actiuni care au inceput in trecut, se continua in prezent si au un rezultat in prezent sau o consecinta.Se foloseste cu:just, already, yet, ever, never. Deosebirea dintre past simple si present perfect simple este ca la past simple se precizeaza momentul actiunii, iar la celalalt nu se precizeaza.
Present Perfect continuous: actiuni care su inceput in trecut, tocmai s-au incheiat si au un rezultat vizibil.ex:Why are you so tired? I have been running all day.Se foloseste cu for(perioada de timp) si since(inceputul perioadei de timp).De obicei, verbele care nu se pot pune la aspectul continuu(know, have) se pun la present perfect simple.
Bafta^^

| madiilove explică (pentru Melinda1219):

Multumesc mult. Din pacate am dat fundita. Dar iti multumesc foarte multhappy

| Melinda1219 a răspuns (pentru madiilove):

Cu placere.La ce profil dai?

| madiilove explică (pentru Melinda1219):

Filologie - intensiv engleza sau bilingv

| Melinda1219 a răspuns (pentru madiilove):

Bafta! in ce judet dai?