| anonim_4396 a întrebat:

Care tigari sunt mai bune pentru incepatori? Am 18 ani.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Alea invizibile

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Tigarile de guma de mestecat. Sunt excelente!

| mihai69 a răspuns:

Alea stinse.

| Jipa95 a răspuns:

Nu incurajez fumatul, dar daca iti vi spune eu sa nu te apuci de ele sigur nu ma vei lua in seama. Eu cand m-am apucat de fumat, am inceput mai mult cu alea subtiri nanotek, si dupa cateva luni m-am dat pe kent HD ( astea mai tari )

| mont a răspuns:

Mentolate, subtiri si nu prea tari. Voque Mentolat, Glamour, etc. O sa te ineci la inceput daca inca nu sti sa fumezi. Poti incerca si narghilea :X

| ceaiuldetei a răspuns:

Și dacă ai 18 ani, ce? Ar trebui să ai suficientă minte și să îți răspunzi singur, dacă merită sau nu să te apuci.

Țigările nu sunt bune nici pentru începători și nici pentru ăia care fumează de douăzeci de ani. Cam ăsta e răspunsul la întrebarea ta.

Completări :

A te apuca de fumat doar pentru că simți că "te faci de râs" dacă ești singurul din anturaj care nu scoate fum pe nas, e o prostie.

Dă dependență și costă. Cam asta ar trebui să reții. Ca să nu mai pomenesc și de faptul că, în timp, ți se modifică vocea (nu doar din cauza creșterii în ani) și poți să ai probleme cu plămânii sau de ce nu, să fie ceva mai grav, cum ar fi cancerul.

Dacă ai tăi nu fumează, îți va fi mai ușor să nu te apuci. Dacă ești curios, cară-ți curiozitatea cu fruntea sus și fumează pe banii tăi, nu pe lucrurile vândute din casă.

Ai grijă ce alegeri faci. Astea îți trasează viața și nu va fi vina "celorlalți" întotdeauna. Asumă-ți riscurile, pentru că ești mare.

| Scorpiel a răspuns:

In principiu daca pana la 18 ani nu te-ai apucat de fumat ar fi bine sa nu o faci nici de acum incolo. Poate acum e un moft de al tau, dar in timp ai sa observi ca nu iti aduc nici un beneficiu si o sa fie mult mai greu sa te lasi de ele. Asta ca sa nu mai vorbesc si de costurile acestui viciu...

| Costas_Camelia_1976 a răspuns:

Cele nanotec subtiri sunt slabute!