| Mariadk544 a întrebat:

Ce cărți și texte trebuie să citesc pentru EN? Și cam de la ce autori/poeți trebuie să citesc cel mai mult? Sunt a 7 a și nu am citit nimic până acum care m-ar ajuta la EN, dar vreau să mă apuc serios pe citit. Ce să citesc? Și poeziile sunt bune? Că așa nu cred că e bine să citesc rezumate făcute ca să mă scutească pentru citit cărți pentru EN, pentru că rezumatele dacă le citesc înțeleg pe moment, dar după o zi uit ce sa povestit în rezumat despre acea carte. Ce să citesc și ce să NU pierd vremea să citesc? Recomandări?????‍????????‍????

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este ok sa citesti ceea ce ti se preda la scoala, aceea trebuie sa intelegi si sa povestesti in limba engleza, nu alte poezii ori carti.
Ca profesorul sa vada ca ai un interes sa inveti limba engleza, suplimentar, mergi la el/ea si cere-i sa-ti recomande ce sa citesti.

| Mariadk544 explică (pentru Violleta2022):

Ați înțeles greșit, "EN" înseamnă Evaluarea Națională, nu "engleză". Eu mă refeream la examenul de a 8 a

| dullcat a răspuns:

Buna.In locul tau nu m-as panica, afli ce trebuie sa inveti direct de la profesori, in clasa a VIII-a.Pe vremea mea nu se apuca nimeni sa invete cu un an sau doi inainte. Daca citesti doar rezumatul nu retii nimic, de aceea trebuie parcursa toata lectura/cartea.In acest mod creierul tau sintetizeaza si retine ce este important, valabil pentru orice informatie, inclusiv in clasa a XII-a la bac, inclusiv pentru facultate etc.

Gasesti multe canale care iti ofera pe tava tot ce trebuie sa stii, pe youtube.Am lasat aici niste linkuri : https://www.tpu.ro/......e-clasa-a/

Succes.