| esap a întrebat:

Ce cometarii trebuie sa invat pentru bac?
Nu mai inteleg nimic..Astazi am vrut sa ma apuc sa invat comentariile operelor si descopar ca in afara de astea mai am si caracterizarea personajelor...in total peste 50 de comentarii..Este imposibil sa retin atatea comentarii...Cine reuseste sa-mi explice ce sa invat? crying

4 răspunsuri:
| Dash a răspuns:

Invata cate putin din fiecare (esentialul) si la examen dezvolti cu ideile tale.

Dar am o intrebare: Tu te pregatesti pentru sesiunea din toamna sau pentru la anul?

| esap explică (pentru Dash):

Pentru la anul! laughing

| Dash a răspuns (pentru esap):

In cazul acesta o sa ai timp suficient. Si vei invata la scoala, va da si acolo o gramada de sfaturi despre cum sa va pregatiti pentru bac. Important e doar sa le urmati big grin

| afrodita3333 a răspuns:

Nu trebuie sa inveti chiar tot.E bine sa citesti si cartile sau sa incepi sa citesti mai multe comeltarii si ca sa stii destre ce e vorba, dupa aceea trebuie sa inveti esentialul de la fiecare si sa dezvolti acolo cu cuvintele tale. Daca incerci sa le inveti pe dinafara dupa al 3 comentariu nu o sa mai stii nimic, o sa fie totul varza in capul tau.Despre materie nu stiu ce sa zic, se cam dau cele facute in clasa a 10 si ce mai faceti acum in a 12 a.Materia e cam multa dar nu cred ca sunt chiar 50.La caracterizare nu e asa greu daca cunosti personajul te descurci sa infloresti ceva acolo 1-2 pagini, mai bagi si din comentariu si o sa iei un punctaj frumusel. Oricum nu trebuie sa stii decat personajele principale ca iti dai seama ca nu o sa te puna nimeni sa faci caracterizare femeii de serviciu din Enigma Otiliei laughing