| DamiPapucii a întrebat:

Ce crezi că înseamnă "visul american"? Funda la cel mai frumos raspuns.

2 răspunsuri:
| teiube a răspuns:

Ce este visul american?

Cred ca toti am auzit aceasta sintagma " visul american " si poate mai toti am visat vreodata la acea tara a fagaduintei numita America ( de fapt SUA ). De unde a pornit acest concept? Ei bine acest termen a fost prima data utilizat de James Truslow Adams in cartea sa " Epica Americii " scrisa in 1911. El afirma ca " visul
american este acel vis al unei tari in care viata ar trebui sa fie mai buna, mai plina, mai bogata pentru toti cu posibilitati pentru fiecare in functie de abilitati si rezultate ". " Un european din clasa medie-superioara nu poata intelege acest concept, nu-l poate interpreta ", mai arata autorul. In cartea sa acesta mai arata ca " visul american nu se refera la masini si venituri mari ci mai degraba la o ordine sociala in care fiecare barbat sau femeie are dreptul sa-si obtina statusul social pe care-l doreste daca este capabil, astfel incat sa-i fie recunoscut meritul indiferent de conditia sociala din care provine.

Au existat insa si persoane care au afirmat ca visul american este doar o goana continua dupa avere si succes dar si la cealalta extrema au existat persoane care au opinat in sensul ca pentru unii muncitori cu doua slujbe este o lupta pentru supravietuire continua. Am discutat cu numeroase persoane plecate in state si ce pot sa va zic este ca trebuie sa ai noroc si acolo, dar este altfel decat in Romania, se gandeste altfel iar daca ai un job lucrezi dar esti platit si poti trai din ce castigi.

| Casandra2442 a răspuns:

Mi se pare un mare bullshit