| anonim_4396 a întrebat:

Ce este visul american?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Visul american - un vis utopic pentru cei care au locuit/locuiesc in alte parti ai lumii decat SUA, unde nu (prea) s-au realizat.
Multi dintre cei ajunsi in "America visurilor" s-au trezit insa la realitate cand au ajuns acolo, schimbandu-si statutul anterior de "nerealizat" in homeless...

Oriunde in lume trebuie sa "tragi tare" sa te poti afirma + sa ai si un dram de noroc deasupra. A fost- si e valabil si in America, dar si peste tot in lume.

suntserios
| suntserios a răspuns:

A fost odata visul american... cea mai libera tara cu toate posibilitatile... dar asta a fost acum ani buni

| minrest a răspuns:

Visul American, desi constituie esenta ethosului american, nu priveste colectivitatea, cum ar fi de asteptat pentru un european si mai ales pentru un roman, ci priveste orice cetatean care si-l asuma, si consta in a obtine prosperitate si o pozitie sociala prin eforturi proprii si spirit de initiativa, fara a altera sistemul care ti-a permis asta. Fie vorba intre noi, zeci de milioane de americani au realizat asta, si nu poti pretinde ca toata lumea sa traiasca un vis.

| WaterDrop a răspuns:

Fastfood ieftin. Cam asta e tot ce mai inseamna in prezent visul american.

| Giuliano24 a răspuns:

A fost odata...cred ca visul american presupunea democratie, libertate, prosperitate economica mai pe scurt o viata in care sa ai de toate, fara nici un fel de probleme, ca intr-un vis, visul de ati putea indeplini orice dorinta... visul de a putea avea tot ce iti doresti, visul de a putea visa.

| dolion a răspuns:

Poți veni de oriunde și să devii orice îți dorești... asta numai dacă te duce capul!