Anna
| Anna a întrebat:

Ce este "visul american"? (The american dream)

Răspuns Câştigător
| davvid a răspuns:

A fost odata...cred ca visul american presupunea democratie, libertate, prosperitate economica mai pe scurt o viata in care sa ai de toate, fara nici un fel de probleme, ca intr-un vis

17 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Visul american pleaca, cred eu, de la emigrantii care s-au dus spre America sperand sa reuseasca sa scape de foame. Ulterior aceasta sintagma referitoare la implinirea visurilor, indiferent de conditia ta, de provenienta (vezi filmele americane, mai ales Frumusica, unde se si specifica -... ) a luat amploare.

Anna
| Anna explică:

In liceu, profesoara de engleza ne-a pus sa facem un eseu despre visul american.eseul meu a fost premiat dar culmea e ca-mi aduc vag aminte de ce-am scris acolo...de aceea incercam sa va provoc sa ma ajutatitongue thinking

| Bacemi a răspuns:

Visul american presupunea libertate deplina. Adica sa iti alegi singur o cale si sa faci ce vrei tu. Sa traiesti viata la maxim, nu doar sa treci prin ea.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Cred ca toti au auzit de sintagma "visul american" si poate mai toti au visat vreodata la "Taramul Fagaduintei", numit America (SUA). De unde a pornit acest concept?
Prima data a fost folosit de James Truslow Adams in cartea sa,"Epica Americii" -scrisa in 1911. El afirma ca "visul american este acel vis al unei tari in care viata ar trebui sa fie mai buna, mai plina, mai bogata pentru toti cu posibilitati, pentru fiecare in functie de abilitati si rezultate". In cartea sa acesta mai arata ca " visul american nu se refera la masini si venituri ci mai degraba la ordine sociala in care fiecare barbat sau femeie are dreptul sa-si obtina status-ul social pe care-l doreste daca este capabil, astfel incat sa-i fie recunoscut meritul indiferent de conditia sociala din care provine".
Dar au mai existat persoane care au afirmat ca visul american este doar o goana continua dupa averi si succes... iar pentru unii muncitori cu doua job-uri este o lupta pentru supravietuire continua.
Acum...de la visul american... s-a ajuns la paradoxul american...
Un proverb american spune ca "If something is impossible, change the environment".
Criza financiara din SUA a spulberat visul multor americani, emigranti, aventurieri, oameni de stiinta...

assiris
| assiris a răspuns:

Nu prea mai e, s-a transformat in coşmar...

eileen
| eileen a răspuns:

Anul trecut am avut ocazia sa vad ce inseamna visul american direct de pe acest taram. Bulversati de inceputul crizei, toti discutau de cresterea pretului la benzina si de bancile care dadeau faliment. Concluzia? Visul american este calatorii fara numar si relaxare financiara.

carla
| carla a răspuns:

Prefer visul romanesc big grin : sanatate, familie frumoasa, cariera, casa si masina. ''Visul american'' o fi la ei acolo, la noi nu prea se potriveste.

cristian
| cristian a răspuns:

Visul american a fost implementat si in Romania tara tuturor posibilitatilor.Se pare ca romanii i-au ''depasit'' pe americani.
In America averile au fost facute de-a lungul catorva generatii in timp ce in Romania ele au fost facute miraculos peste noapte.

| kh1ss a răspuns:

Visul american... visul la libertate... visul de a-ti putea indeplini orice dorinta... visul de a putea avea tot ce iti doresti... visul de a putea visa

| gabrielutzu a răspuns:

"Visul american" este de fapt Iluzia Americana...si nu este doar iluzia lor este si iluzia majoritatii oamenilor, indiferent de culoare sau nationalitate...
Si totdeauna cand dormi(visezi) la un moment dat te trezesti brusc si realizezi faptul ca de fapt in realitate traiesti un cosmar...actuala criza mondiala va duce America la sapa de lemn, multi au luat credite de la banci pe sute de ani, prostiti de Oculta Financiara mondiala, si acum nu mai au cum le plati, devenind sclavii acestora, si mai zic unii cum se va impune Noua Ordine Mondiala... iata cum.
Adevarul este ca inca de la inceput SUA a fost ceva artificial creat, menit mai devreme sau mai tarziu sa se prabuseasca sub propriile pacate, aceasta natiune cladita pe sangele a milioane de nativi americani masacrati pentru un "vis", nu poate fi ingaduita de Dumnezeu la nesfarsit.

| N538961518 a răspuns:

Ceva lipsit de sens inventat de unii care o duceau greu sau mai putin greu in tara lor...in general de ''visul american'' au profitat n raufacatori din cauza unor n factori...

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

Cine nu si l-ar dori... dar pacat ca e doar un viswinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un vis... day dreaming

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca toti am auzit aceasta sintagma " visul american " si poate mai toti am visat vreodata la acea tara a fagaduintei numita America ( de fapt SUA ). De unde a pornit acest concept? Ei bine acest termen a fost prima data utilizat de James Truslow Adams in cartea sa " Epica Americii " scrisa in 1911. El afirma ca " visul american este acel vis al unei tari in care viata ar trebui sa fie mai buna, mai plina, mai bogata pentru toti cu posibilitati pentru fiecare in functie de abilitati si rezultate ". " Un european din clasa medie-superioara nu poata intelege acest concept, nu-l poate interpreta ", mai arata autorul. In cartea sa acesta mai arata ca " visul american nu se refera la masini si venituri mari ci mai degraba la o ordine sociala in care fiecare barbat sau femeie are dreptul sa-si obtina statusul social pe care-l doreste daca este capabil, astfel incat sa-i fie recunoscut meritul indiferent de conditia sociala din care provine.

Au existat insa si persoane care au afirmat ca visul american este doar o goana continua dupa avere si succes dar si la cealalta extrema au existat persoane care au opinat in sensul ca pentru unii muncitori cu doua slujbe este o lupta pentru supravietuire continua. Am discutat cu numeroase persoane plecate in state si ce pot sa va zic este ca trebuie sa ai noroc si acolo, dar este altfel decat in Romania, se gandeste altfel iar daca ai un job lucrezi dar esti platit si poti trai din ce castigi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Visul american este visul la libertate tot ceea ce iti doresti sa se indeplineasca este vorba despre onoare credinta si multe alte calitati

| Stefy_3037 a răspuns:

Un vis oarecare