| anonim_4396 a întrebat:

Ce exercitii de dictie să fac? Ca să vorbesc mai clar. Cateodata vorbesc cam repede, ma grăbesc iar lumea nu intelege ce vreau să spun.

2 răspunsuri:
| SugarChocolate a răspuns:

Stai in fata oglinzii si repeat mai rar.Pe parcurs ai sa te indrepti.

| Craftygirl27 a răspuns:

Uite cateva pe care le-am invatat la teatru:
-Rege Paragaravaramus, cand te vei dezoriginaliza? Ma voi dezoriginaliza cand cel mai original dintre originali se va dezoriginaliza. Cum cel mai original dintre originali nu s-a dezoriginalizat deja, nici regele Paragaravaramus nu se va dezoriginaliza.
-Geta are doua ghete, doua Gete au patru ghete.
-Cecilia isi ia familia la Marsilia, in Sicilia.
-Sica spune Sitei sa se suie seara sus, sau sa scoata sacsia din sacsiac.
-Un vultur sta pe pisc cu un pix in plisc.
-Stiu ca sti ca stie ca stiu ca stie ca stiuca.
Nota: Spunele clar si incet, apoi din ce in ce mai repede, dar clar.
Sper sa te ajute happy